Search

Kde všude najdete převodovku?

První odpověď bude asi ve smyslu, že samozřejmě v autě, že to ví každý, ale je tomu opravdu tak? Že bez převodovky bychom autem nedojeli daleko, to je jasné. Ale převodovka není jen v autě a neslouží jen k tomu, aby nám pomohla dostat se z bodu A do bodu B.

Převodovka je kompaktní strojní zařízení, které umožňující převod mezi hnacím a hnaným motorem, tedy technické zařízení, které mění kinetické  silové parametry přenášené energie. Bez ní by nefungovala spousta strojů, vynálezů a různých mašinek, které nám ulehčují život. Toliko teorie. V praxi to znamená, že cokoli potřebujete, aby se nějak hýbalo a něco dělalo, tam nejspíš budete potřebovat i převodovku. Není důležitá jen v automobilovém průmyslu, ale téměř kdekoli si vzpomenete. Výrobní závody všech odvětví, elektrárny, kamenolomy, stavebnictví i třeba v divadlech. Je jich mnoho druhů a liší se podle toho, co mají dělat. Něčím točit, pohybovat ze strany na stranu nebo nahoru dolů. Nejpoužívanější druh, planetové převodovky, si pamatujeme už z dětství z her se stavebnicí. Funguje na principu několika ozubených kol, z nichž to centrální je pevně ukotvené na pohon a při otáčení přenáší pohyb na kola zbývající. Kromě dětských stavebnic ji najdeme třeba na kolotočích v lunaparku, výrobních pásech, obráběcích strojích, vrtačkách nebo právě v autech.

Někdy však jen pohyb jedním směrem nestačí a tak přichází ke slovu další druhy převodovek. Zatímco planetové převodovky jsou souosé, tedy vstupní a výstupní hřídel mají na jedné ose, paralelní převodovky je mají vedle sebe. Potkáte se s ní nejen ve velkých strojích, v hutích nebo posuvných pásech, ale třeba i ve svém kuchyňském robotovi. Různé další druhy převodovek pak umožňují strojům podávat věci zprava doleva a obráceně nebo třeba s pravidelnými přestávkami. Převodovka od svého vynálezu nám lidem pomáhá ulehčit a zrychlit práci. Na princip ozubených kol ale už dávno před člověkem přišla sama příroda – křísi, druh hmyzu vyskytující se po celém světě, mají převodovku v nohách. Kola propojují zadní nohy nymf křísů a synchronizují jejich pohyb, každé kolo má 10 – 12 zubů, které do sebe naprosto dokonale zapadají. A když se kolem sebe rozhlédnete, zjistíte, v kolika věcech ve svém bytě nebo své práci byste převodovku našli. Doporučujeme skutečně jen rozhlédnout a nerozebírat všechny přístroje na součástky, abyste se přesvědčili. Ne každý ve vašem okolí by musel mít pochopení pro vaše zkoumání, zvlášť ne drahé polovičky.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *