Jak se co nejlépe vyvarovat odcizení vozidla?

Asi nejjistější způsob, jak zamezit zlodějům brousit si zuby na váš vůz, je garáž. Ne každý však tuto možnost má. Jak se tedy co nejlépe ochránit proti odcizení vašeho auta?

 

Auto není skladiště

Čím méně toho budete ve svém voze mít, tím menší je šance, že si právě vaše auto vyhlídne zloděj. Nenechávat cennosti v automobilu by mělo být naprostou samozřejmostí pro každého, kdo parkuje na ulici. Stále se však najde velké procento lidí, kterým tato zásada nic neříká. Pamatujte, že i když si jenom odběhnete a za chvíli se vrátíte, pořád se vystavujete nebezpečí, že vám auto bude odcizeno. Vynalézavost zlodějů totiž nezná hranic a někteří umí vůz vykrást, i když jen stojíte na semaforu na červenou. Možná si říkáte, že jedna malá igelitová taška na zadním sedadle není takové zlo, avšak i taková drobnost může u potencionálních zlodějů vzbudit pozornost.

 

Vůz řádně zabezpečte

Je několik způsobů, jak lupičům zabránit nebo alespoň znesnadnit auto ukrást. Jaké? Do výbavy automobilu lze přidat mechanický zámek, který sice není žádným technologickým výdobytkem, avšak je stále velmi spolehlivou ochranou. Uzamknout tak můžete například volant, řadicí páku nebo spojku. Vozidlo do odemknutí zůstane zcela nepojízdné. Modernější způsoby zabezpečení mohou nabídnout alarm, kterým je většina novějších modelů aut vybavená. Ten sice auto neuzamkne, avšak hlasitým houkáním varuje majitele, že se do vozidla snaží někdo dostat. Hluk většinou zloděje také odradí od další akce. Auto lze také vybavit GPS lokátorem. Tento způsob ochrany je nákladnější, avšak může se pochlubit velkou spolehlivostí. V případě, že se zloděj do auta vloupá, lokátor ihned informuje bezpečnostní agenturu. Poslední formou zabezpečení je imobilizér, který mají novější automobily v základní výbavě. Pokud vlastníte starší model, dá se jednoduše nainstalovat. Imobilizér po uzamčení vozidla rozpojí elektrické obvody, a dokud nejsou znova sepnuté dálkovým ovládáním centrálního zamykání či pomocí autoklíče, s vozidlem nelze odjet.