Jak se rozhodnout mezi pergolou a markýzou?

První nesmělé paprsky jarního sluníčka nám připomínají, že zima brzy skončí a my se tam můžeme těšit na trávení volného času venku. Když je ale sluníčka hodně, zatoužíme po stínu. Slunci poručit neumíme, jak si tedy zajistit stín?

U rodinného domu, chaty i chalupy si často připravíme místo na posezení, grilování, odpočinek a setkávání s přáteli. Otevřená terasa se tak stane dalším místem, kde trávíme čas a v letních měsících jsme na ní snad více než uvnitř. Prudké slunce a vysoké teploty však z nekryté terasy udělají místo, kde je vše rozpálené a nevydržíme na ní ani pár minut, natož abychom si zde užívali klid a pohodu. Potřebujeme tak vyřešit zastínění, abychom se mohli před slunečními paprsky ochránit a odpočívat ve stínu. Můžeme si pořídit pergolu nebo markýzu. Co je lepší, jak si vybrat a čemu dát přednost?

  • Markýza je jasnou volbou na balkony a lodžie, snadno se umístí na fasádu, nepotřebuje konstrukci. Kazetová markýza navíc schová ve staženém stavu i samotná nosná ramena a nijak tak neruší vzhled domu. Ochrání balkon i terasu před sluncem i lehkým deštěm. Ideální je opatřit ji větrným čidlem, které se v případě velkého větru postará o její zatažení a tak omezí případné škody. Velkou výhodou je možnost markýzu kdykoli roztáhnout a zase stáhnout, a tak stíní jen v době, kdy o to opravdu stojíme a chceme odpočívat ve stínu. A naopak, pokud si chceme sluneční paprsky užít, třeba právě na jaře, necháme ji jednoduše staženou.
  • Pergola může být součástí domu a využívat jeho zeď nebo stát samostatně. Stabilní a pevná konstrukce odolá bez problémů i větru a svou terasu tak můžete využívat i při zhoršeném počasí. Získáte pohodlný a chráněný prostor, ve kterém můžete trávit svůj čas bez ohledu na to, zda venku panují tropická vedra nebo se přihnala letní bouřka. Potřebovat budete pevný a rovný povrch a místo pro ukotvení podpůrných sloupů. Není ale možné pergolu jednoduše stěhovat nebo zatahovat a roztahovat, umístění je trvalé.

Každé řešení má své plusy i mínusy a ideální může být v některých případech kombinace obou. Tedy pevná, stabilní konstrukce pergoly s markýzou místo střechy, kterou můžeme kdykoli zatáhnout.