Pergoly jsou oázou zahrady

Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě, mějte „eso“ v rukávu. Příjemné chvíle letních večerů a grilování nemusí zůstat zapomenuty, pakliže své prožitky nasměrujete do míst, kde se předtím odehrály. Ideálním prostředím k posezení a konání gurmánských zážitků s ochutnávkou grilovaných specialit jsou zahradní pergoly.

Objekt a konstrukce pergoly obvykle odděluje uživatelkou plochu obytného domu od zahradního traktu. Místo určené k odpočinku je jejich nenásilným předělem a mělo by splňovat podmínky zastínění a zaručení soukromí.

 

Odolná i kreativní

Základním typem jsou pergoly z impregnovaného dřeva, které poskytují dostatek místa, světla i možností, jak je zkombinovat s dodatečnými zdobnými prvky. Konstrukce s příčnými ráhny jsou ošetřeny proti plísním, škůdcům, vlhkosti a hnilobám. Pergoly z impregnovaného dřeva nejsou samostojné a je nezbytné je upevnit k podkladu vhodnými kotvícími prvky.

Vzhled zahradních pergol je natolik důležitý, že se jejich kombinaci věnují celé architektonické týmy. Velkou míru kreativity svým uživatelům dopřávají pergolové stavebnice, které se dají libovolně kombinovat a jsou plně kompatibilní se zhruba padesátkou podobných stavebních součástek.

 

Ochrana před nepřízní počasí

Velmi vyhledávanou variantou jsou i zastřešené pergoly, které navíc ochrání před deštěm. V kombinaci s dělícími stěnami a mřížkovou konstrukcí poskytnou velmi flexibilní prostor pro oddych a relaxaci i v brzkých jarních nebo pozdně podzimních dnech. Mějte na paměti, že v pergolách bývá trvale umístěn i zahradní nábytek, který zasluhuje důkladnou ochranu před povětrnostními vlivy.

Pro stabilní uchycení pergol poslouží kování, které upevňují objekt co nejpevněji s podkladem. Ty tam jsou doby, kdy se dřevní konstrukce betonovaly přímo de země. Novinkou v kotvení jsou takzvané zemní vruty, jež jsou výbornou alternativou ke klasickým typům kotvení dřevěných konstrukcí a pergol.