4 věci, kterých byste se rozhodně měli vyvarovat při výběru dárků

I u výběru a předávání dárků existují pravidla slušnosti, která byste měli dodržovat. Aspoň pokud si nechcete udělat u vánočního stromku ostudu nebo nevědomě někoho urazit.

 

Etická pravidla při obdarovávání

1. Dárek za 100 Kč, nebo za 1 000 Kč?

Studený pot vám orosí záda a tváře vám zahoří, když si uvědomíte, že váš dárek pro tetu Lenku se ani zdánlivě cenově nevyrovná robotickému vysavači, který vám zrovna darovala.

Jedná se o typické dilema při kupování dárků, protože nechcete koupit dárek výrazně levnější, ale ani příliš drahý, protože by to mohlo vypadat, že si tím něco dokazujete.

Není však důvod dělat si starosti. Podle studie zveřejněné na sciencedirect.com lidé sice očekávají, že dražší dárek se bude příjemci více líbit, ale cena nehraje ani zdaleka tak významnou roli.

Daleko více potěšíte originálním nebo osobním dárkem, který bude mít sentimentální hodnotu, jako například společná fotografie na skle.

 

2. Je dárkový poukaz líný dárek?

Najít originální nebo užitečný dárek se zdá často skoro nemožné, zejména pro ten typ lidí, kteří “mají všechno”.

Nemusíte se obávat a jednoduše jim pořiďte dárkový poukaz do knihkupectví, nebo do oblíbené restaurace.

Také darování “zážitku” ve formě lístků na koncert nebo wellness pobyt velmi potěší.

 

3. Pro jakou příležitost dárek kupujete?

Spodní prádlo pro partnera nebo partnerku může být skvělý dárek na Valentýna, ale vyhněte se tomu u vánočního stromku, kdy se dárky otevírají před rodinou a známými.

Při takové příležitosti raději zvolte něco dojímavějšího nebo humorného jako originální fotku.

 

4. Jaké dárky rozhodně nedávat?

Pokud si o to druhý člověk vysloveně neřekne, zdržte se dávání členství v posilovně nebo knihu o tom, jak si dát do pořádku finance.

Obdarovaný si to pravděpodobně nevyloží moc lichotivě. A podle studie od psycholožky Elizabeth Dunnové může špatný dárek zhoršit pohled příjemce na budoucnost vašeho vztahu.

Mezi další základní pravidla také patří darovat dárek vždy dobře zabalený a bez cenovky. Spíše, než drahý dárek kupte něco osobního, jako třeba zmíněné dárky z fotek.