Naučte se řeč kontrolek v autě

Naučte se řeč kontrolek v autě

Naučte se řeč kontrolek v autě

Moderní palubní počítače jsou vybaveny spoustou barevných kontrolek, které nejenže svítí, ale i blikají a vydávají zvuky. Nemusíte si pamatovat význam všech kontrolek na palubním počítači, ale vyplatí se znát alespoň řeč barev a ty nejdůležitější symboly. Zbytek si dohledáte v manuálu vozu.

Barevná nápověda

Zelené kontrolky oznamují, že je něco zapnuté a funguje to tak, jak má. Příkladem jsou denní světla nebo směrovky.

Žluté dávají na vědomí, že nefungují doplňkové funkce vozu, bez nichž se dá žít. Například přisvětlování zatáček nebo automatické seřizování světlometů.

Oranžová vám říká, že je něco v nepořádku, ale není to tak vážné, že byste nemohli pokračovat v jízdě. Pokud se nějaká z oranžových kontrolek rozsvítí, a nemáte tušení, o co se jedná, raději se podívejte do manuálu vozu.

Červená značí, že se stalo něco vážného a pravděpodobně není možné pokračovat dál v jízdě. Když se rozsvítí, zastavte a prostudujte si manuál vozidla. Většinou se jedná o přehřátí motoru, úbytek oleje a jiné fatální nedostatky, které je potřeba odstranit.

Naučte se řeč kontrolek v autě

Komunikace v symbolech

Vedle barev se vyplatí mít přehled také o nejdůležitějších symbolech.

Tlak oleje

Symbol konvičky si vryjte do paměti a jakmile ho uvidíte, rychle zastavte. Pokud se sníží tlak oleje a vy budete pokračovat v jízdě, může dojít k nenávratnému poškození motoru.

Brzdy

Vykřičník v kroužku říká, že se něco děje s brzdami. Pokud jen svítí jedná se pravděpodobně o zataženou ruční brzdu, když bliká nebo se k ní připojí kontrolka ABS, je na místě návštěva autoservisu.

Dobíjení

Tato ikonka vás upozorňuje na to, že alternátor nevyrábí proud. Vypněte všechny autospotřebiče (rádio, klimatizaci, nabíječku) a zamiřte do autosevisu.

Chladící kapalina

Symbol vás upozorňuje na to, že je chladící kapalina přehřátá nebo jí není dostatek. Zastavte, nechejte motor vychladnou a zkontrolujte její hladinu. Pokud jí není dostatek, doplňte ji.

Nízký tlak v pneumatikách TPMS

Palubní počítač vás u novějších aut dokáže upozornit i na to, že vám poklesl tlak v pneumatikách. Pokud nejsou správně nafoukané, zvyšuje se spotřeba, snižuje se ovladatelnost vozu, zejména pak u zimních pneumatik, které si musí poradit i s náročnými podmínkami. Správné hodnoty najdete v manuálu vozu. TPMS vás upozorní také na defekt, jestli máte pneu s technologií run-flat, nemusíte hned zastavovat, ale pomalu dojeďte do pneuservisu.

Když to dál nejde

Když je s autem něco v nepořádku, a nemůžete pokračovat v jízdě, nezbývá, než zastavit a přivolat pomoc. Pro tyto případy byste měli mít u sebe číslo na asistenční službu, na automechanika a na kamaráda, který vás v případě nouze může odtáhnout.