5 věcí, které možná nevíte o vodě

Voda představuje životadárnou tekutinu, to se ostatně učí děti už na základní škole. Avšak stále existuje celá řada faktů, které o ní vůbec ani netušíme.

 

Problém dehydratace

Lidské tělo je ze 70 % tvořeno vodou, u novorozenců je to pak ještě o deset procent víc. Dodržování pitného režimu je proto pro správné fungování organismu naprosto klíčové. Dehydratace představuje velké nebezpečí, dochází k přehřívání, k poškození vnitřních orgánů i kloubů. Více ohrožené jsou jí ženy, děti a starší lidé, kteří mají pocit žízně obecně menší. Snažte se proto pít po menších dávkách průběžně celý den a nečekejte, až se žízeň dostaví. Vyhněte se nárazovému pití velkého množství vody, které zbytečně zatěžuje ledviny a srdce.

 

Celý život bez vody

Zatímco pro člověka je nedostatek vody smrtelný, existují živočichové, které tato situace vůbec netrápí. Třeba tarbíkomyš se fyziologicky natolik přizpůsobil pouštním podmínkám, ve kterých žije, že bez této tekutiny vydrží i dlouhé roky. „Vyždímat“ každou kapku si dovede z rostlin a semen, kterými se živí, navíc ji dokáže v sobě dlouho udržet.

 

Průměrná spotřeba

Ačkoli se počet obyvatel od roku 1940 zdvojnásobil, spotřeba vody vzrostla čtyřikrát. V Česku spotřebuje každý průměrně 120 litrů denně, v Americe je to potom takřka trojnásobek. Naproti tomu v rozvojových zemích si musí vystačit opravdu s málem – jen zhruba s deseti litry. To je – pro srovnání – jedno naše spláchnutí na toaletě.

 

Voda jako samozřejmost?

85% populace žije v nejsušších oblastech planety. Více než jedna miliardy nemá dodnes přístup k čerstvé vodě, v Africe a Asii za ní denně putují klidně i šest kilometrů, a to se ještě nejedná zrovna o ty nejjistější zdroje. V důsledku nedostatku nebo kontaminace vody umírají dennodenně desetitisíce lidí, včetně malých dětí.

 

Kvalitní neznamená dokonalá

V Česku je pro nás voda naprostou samozřejmostí, stačí jen otočit kohoutkem. Ačkoli patří k těm nejkvalitnějším na světě, není dokonalá a vyplatí se ji tak ještě „přehnat“ přes vodní filtr. Ten totiž zachytí škodlivé látky, které se negativně projevuje na její chuti a pachu. Filtr na pitnou vodu jednoduše sami namontujete na kohoutek. Pokud by vám na lince překážel, lze ho umístit i pod dřez, na tuto práci je však lepší zavolat instalatéra. Využít můžete také konvice, tedy nádobové filtry, které budete mít kdekoli po ruce – doma, v práci i na chalupě. Můžete si tak být jisti, že vašemu tělu dáváte vždy a všude vodu v té nejlepší formě!