Dobrý den a vyplázněte jazyk

Tak přesně takhle probíhá první návštěva u odborníka na čínskou medicínu. Samozřejmě, že mezi prvním a druhým krokem se bude nacházet ještě nějaký ten pohovor a podrobný dotazník, ale bez závěrečného „neslušného gesta“ to prostě nepůjde. A proč musí vlastně terapeut TCM vidět váš jazyk?

Nepůjde tu o první věc, která vás v jeho ordinaci překvapí. Návštěva totiž vždy probíhá v přívětivém až rodinném prostředí, terapeut tradiční čínské medicíny bere svého klienta jako partnera. Musí, protože právě na vaší vůli a ochotě do značné míry závisí úspěch vaší léčby.

 

Balíček bylinek nestačí

Mnoho lidí přichází k alternativní medicíně s očekáváním předepsání nějakých bylinek a možná i nějakých těch jehliček, když už tedy terapeut nabízí tu akupunkturu. Předepsanými pohybovými cvičeními nebo dietetickými opatřením pak bývají nepříjemně překvapeni. Tradiční čínská medicína se však snaží harmonizovat naše tělo ze všech stran a znovu obnovit bezchybné blahodárné proudění energie čchi.

Celý proces se nám rozhodla přiblížit pražská odbornice na TCM Bc. Eva Gembalová: „Ze všeho nejdříve je na řadě vstupní pohovor. Tady se snažím vyzpovídat klienta za všeho, co ho trápí. Může doložit i lékařské zprávy, pokud je má, ale obejdu se bez nich. Já nakonec kompletní diagnózu ještě rozšířím a doplním díky diagnostice jazyka a pulzu, případně za pomoci dalších diagnostických prvků. Stačí mi na chvíli půjčit ruku a vypláznout jazyk.“

 

V hlavní roli důvěra

Vy máte tedy jediný úkol: poctivě a pravdivě popsat svému terapeutovi své obtíže i životní styl (včetně např. kouření, za které se stydíte). Bez úplných informací totiž není správná léčba možná. A jak bude vypadat ta vaše? To lze předem těžko říct. Může být využita akupunktura, fytoterapie, čínské masáže tuina, baňkování a moxováni, čínské cvičení Qi gong nebo dietetická doporučení.

Pamatujte si, že terapeut pouze doporučuje – nenařizuje. Nemusíte se tedy přemáhat při akupunktuře, když máte bytostný strach z jehel. Důležité je také vyhledávání včasné pomoci. Takže pokud máte nějaký problém, s nímž si běžná medicína zkrátka neporadí, najděte si svého “čínského praktika“ ještě dnes. V Praze můžete navštívit třeba ordinaci paní Gembalové – snadno se objednáte na stránkách Cinskaterapie.cz.