Jak ušetřit při sjednání havarijního pojištění

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění, které řidičům slouží jako krytí škod způsobených na vlastním autě. Můžete si ho sjednat v několika variantách. Varianta, která kryje všechna pojistitelná rizika, se v pojišťovací hantýrce nazývá all-risk. Nicméně většina pojišťoven nabízí havarijní pojištění v různých balíčcích nebo si můžete poskládat vlastní pojištění z rizik, proti kterým se můžete pojistit. Vyplatí se proto sledovat a srovnávat různé nabídky pojišťoven – ušetřit se tak dají i desítky procent.

 

Havarijní pojištění lze sjednat online

I havarijní pojištění si můžete sjednat z pohodlí domova, aniž byste museli někam chodit. Veškeré dokumenty dostanete ihned emailem, aniž byste museli podepisovat jakoukoli smlouvu. Akceptujete ji tím, že ji zaplatíte. „Tato forma se jmenuje uzavření smlouvy na dálku a upravuje ji občanský zákoník. Je to zcela bezpečné, protože pokud vám smlouva nevyhovuje, nemusíte nic vypovídat ani nikam volat. Smlouva vzniká zaplacením, a pokud ji nezaplatíte, žádná smlouva ani nevznikne,“ říká Aleš Rothbarth, expert společnosti Klik.cz, která se zaměřuje na online porovnání cen pojištění a vyhledávání nejvýhodnějších nabídek.

Chcete-li pojistit starý vůz, bude po vás pojišťovna vyžadovat doložení stavu vozidla v okamžiku sjednání. Způsoby doložení se liší napříč pojišťovnami. U některých stačí zaslání fotografie vozu, u jiných se musíte dostavit na bezplatnou prohlídku vozu. Většinou to nezabere více než patnáct minut. Prohlídku za vás hradí pojišťovna. U nového vozu musíte doložit dokumentaci k nákupu vozidla. Způsoby se opět liší podle pojišťovny, ale v tomto případě na žádnou prohlídku nemusíte.

 

Pozor! Kdy vám pojišťovna škody nehradí

Z pojištění je vždy automaticky vyloučena škoda způsobená pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Řídíte-li pod vlivem alkoholu, budete mít nejen problémy s policií, ale v případě havárie i s pojišťovnou.

„Pokud havarujete v zimě na letních pneumatikách, může vám pojišťovna krátit pojistné plnění a vyplatit vám méně, než byla skutečná škoda. V extrémním případě, jedete-li například se sjetými letními pneumatikami do zasněžených hor, nemusíte dostat nic. Dále je nutné, aby mělo vaše vozidlo platnou státní technickou kontrolu. V případě, že ji máte prošlou a havarujete, může se opět stát, že vám nebude vyplacena celá škoda,“ vysvětluje Aleš Rothbarth z Klik.cz

Obecně platí, že pojištěné vozidlo musí být ve způsobilém technickém stavu. Pozor je třeba si dát zejména na brzdový systém, který musí být pravidelně udržován. Havárie se sjetými brzdovými destičkami vás může přijít na hodně peněz.