Domácí kardiozóna a co do ní patří

Když se řekne “kardio”, většina si možná vybaví obraz posilovny plné běžeckých pásů a eliptických trenažérů. Můžete mít vlastní kardio zónu přímo v pohodlí vašeho domova? Ano, je to možné, a dokonce i bez nutnosti investovat do drahých strojů.

Prvním nezbytným prvkem je prostor. Vyhraďte si v domě nebo bytě místo, kde se můžete věnovat kardiovaskulárním cvičením bez omezení pohybu. Může to být kout v obývacím pokoji, předsíň, nebo i ložnice, pokud máte dostatek místa. Dále je vhodné investovat do kvalitního cvičebního podložky. Ta nejenže chrání vaše klouby při cvičení, ale také chrání podlahu před poškrábáním nebo opotřebením. Cvičení na podložce může zahrnovat skvělé kardiovaskulární aktivity, jako jsou skákání se švihadlem, dřepy nebo planking, zároveň ale podložka tlumí i zvuk a dopady, takže si nebudou stěžovat případní sousedi pod vámi. Kromě toho je velmi oblíbenou kardio činností i běh.

Běhat se dá i na místě nebo s různou kombinací cviků, návody i celé cvičební programy jsou k dispozici na internetu, s různými cvičebními rutinami pro kardio trénink. Od tanečních cvičení po HIIT (High-Intensity Interval Training), možností je mnoho. Samozřejmě i domů si můžete pořídit běžecký pás, je ale dobré vědět, že se z něj nestane jen další věšák na prádlo. Jedná se přeci jen o větší investici, která by měla dávat smysl. Jestliže jste nadšený běžec a chcete pás doma pro trénink třeba když je venku nevlídné počasí, je to rozumné. Pokud jste ale nikdy neuběhli více jak pár metrů, je možná vhodnější s nákupem počkat a věnovat se zlepšování kondičky.

Najděte si takovou činnost, která vás baví a cítíte se při ní dobře. Při domácím tréninku vás nikdo a nic neomezuje, nemusíte se ohlížet na otevírací hodiny nebo obsazenost strojů. Zkuste běh na místě, tanec, tabatu nebo jakékoli jiné cvičení, které vám přinese radost. Právě ta je klíčem k úspěchu a dlouhodobým výsledkům.