Jaký druh kola vybrat?

Přemýšlíte nad nákupem nového kola, avšak nevíte po jakém druhu kola sáhnout? Na výběr máte v podstatě 3 druhy kol, a to trekingová nebo krosová kola, horská kola a elektrokola. Zjistěte, pro jaké případy jsou tato kola určena, a jaké jsou jejich základní rozdíly. Pak tu jsou samozřejmě ještě dětská kola, pro která je zřejmé, komu jsou určena a kola silniční, ale ta už vyhledávají spíše experti, kteří ví, co chtějí a hledají.

 

Horská kola

Nejrozšířenějším typem kol jsou jednoznačně horská kola. Tato kola jsou oblíbená zejména díky své univerzálnosti. Horská kola jsou určena především pro jízdu mimo zpevněné komunikace a pro náročný terén. Mají menší a robustnější rám a výše položený střed, což umožňuje jejich lepší kontrolu. Dále je pro ně typické velké množství převodů a odpružení, čímž je umožněno zdolání téměř jakéhokoliv terénu. Nejsou však příliš vhodná pro dlouhé jízdy na silnici.

 

Trekingová a krosová kola

Mnoho lidí se v názvech kol příliš nevyzná a považuje všechny kola za horská, přesto, že se o stejná kola vůbec nejedná. Možná máte doma také trekingová a krosová kola, aniž byste o tom věděli. Tato kola jsou něco mezi silničním a horským kolem. Hodí se především do lehčího terénu, jako jsou silnice či zpevněné cesty. Samotné rozdíly mezi těmito koly jsou pak minimální. Krosová kola jsou určena pro kratší jízdy a mají sportovnější charakter, kdežto trekingová kola jsou vybavena nejrůznějšími doplňky a jsou vhodná na delší jízdy.

 

Elektrokola

A pak jsou tu ještě elektrokola, ty určitě pozná každý na první pohled, jelikož od ostatních kol se liší vlastnictvím motoru. Tato kola už dávno nejsou vhodná jen pro důchodce, jak se stále ještě většina lidí domnívá. Dokonce existují i elektrokola pro děti. Tato kola jsou určena především pro velké dálky a pro jakýkoliv terén. Elektrokola jsou totiž vyráběna ve všech kategoriích kol. Je možnost elektrokolo vyrobit i z vašeho stávajícího kola. Nevýhodou elektrokol je potom větší váha a nutnost systematické péče.

Pokud byste chtěli jednotlivé typy kol předem vyzkoušet nebo využít rad odborníků, pak se neváhejte obrátit na společnost MMR E-Bike, jejíž prodejny najdete v Praze a Plzni.