Které cviky byste měli dělat při sedavém zaměstnání?

Už jste někdy slyšeli, že dlouhé sezení je pro vaše zdraví horší, než kdybyste každý den kouřili? Ačkoliv není toto tvrzení stoprocentně vědecky prokázáno, sedět každý den dlouhé hodiny s sebou rozhodně přináší řadu negativních dopadů na vaše tělo.

Pokud však máte sedavé zaměstnání, nemáte zrovna na výběr a musíte každý den u stolu trávit dlouhé hodiny. Existují však cviky, které vám pomohou tyto negativní dopady minimalizovat.

 

Vypracujte si zádové svaly a protahujte krční páteř

Záda a krční páteř jsou ty části těla, které při dlouhém sezení nejvíce trpí. Když se tedy zaměříte na vypracování si silných zad a budete udržovat správné držení těla, předejte tak potenciálně nepříjemným bolestem a ztuhlému krku.

Na posílení, ale i na rehabilitaci zad, pokud už teď trpíte bolestmi, se hodí provádět cvik nazývaný „kettlebell swing“ s kettlebellem. Kettlebell je speciální typ závaží – přesněji se jedná o litinovou kouli s madlem. Hmotnost kettlebellu se pohybuje v rozmezí 4-48 kg.

Jak kettlebell swing vypadá? Měli byste mít nohy od sebe na úrovni ramen a být lehce pokrčení v kolenou. Uchopte kettlebell za madlo a rozhoupejte ho mezi svýma nohama. Při zhoupnutí dopředu se narovnejte v nohách a dostaňte kettlebell až na úroveň vašich ramen nebo hrudníku.

Spoustu dalších cviků na posílení zad dokážete udělat i jen s podložkou na cvičení a nepotřebujete k nim nutně posilovací stroje. Příklady takových cviků jsou:

  • vzpěr na loktech a výdrž
  • zvednutí hlavy vleže na břiše
  • vzpěr na jednom lokti a výdrž
  • zvedání protilehlé paže a nohy
  •   kočičí hřbet

Pokud opravdu trávíte každý den dlouho shrbení nad počítačem, je dobré si vybudovat zvyk na pravidelné přestávky. Stačí i jen pět minut, kdy vstanete od stolu, protáhnete si krk a projdete se po bytě nebo kanceláři.