Putování za vínem a krásami Jižní Moravy

Léto je obdobím dovolených, turistiky a výletů. Čím dál více lidí letos místo exotických destinací volí poznávání krás Česka. Kam vyrazit za novými zážitky v tuzemsku? Jedním z nejkrásnějších koutů je Jižní Morava, která je rájem vína, jemné přírody a historických památek.

 

 

 

Pálava

Pálava se rozprostírá v severozápadním výběžku Panonské nížiny, což je nejteplejší a nejsušší oblast ČR. Je zajímavá nejen pro svou osobitou přírodu, ale také je obestřena tajemstvím dávných Keltů. Pálava byla v roce 1967 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a poté se dostala i do UNESCA.

Lidé zde žili už od prvopočátku, jsou zde pozůstatky ohnišť i mamutích kostí a také jedinečná flóra. Za zmínku stojí i zřícenina Sirotčí hrádek a Dívčí hrady, které tvoří dominantu této oblasti. Všude na dohled jsou rozprostřeny vinohrady, které dávají místním vinařům bohatou úrodu. Zde se také rodí ta nejlepší červená, bílá i růžová vína v celé České republice. Pálavu si můžete projet na kole díky cyklistickým cestám, které tuto oblast křižují nebo i pěšky.

 

Mikulov

Milovníkům kultury a architektonických památek jistě učaruje Mikulov. To vše je doplněno místní vinařskou tradicí, která na vás dýchá na každém kroku. Nechybí rodinné vinné sklípky či degustace ve vinárnách a vinotékách. Pokud jste spíše sportovněji založení, oblast protíná dlouhá cyklistická stezka. Nedaleko se také nachází Novomlýnská nádrž, která láká ke koupání, odpočívání i provozování vodních sportů.

 

Po stopách vína

V tomto kraji je víno opravdu všudypřítomné. Vinařská oblast Morava je totiž díky úrodné půdě pro pěstování a výrobu jako stvořená. Vznikají zde vynikající bílá vína s osobitou vůní a kořenitostí.

Stejnou tradici tu mají i vína červená, která vynikají svou zemitostí a ovocným nádechem. Typické odrůdy, které se zde pěstují, jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Müller Thurgau.

I proto vznikly vinařské stezky, které se táhnou od Uherského Hradiště až k Břeclavi. Na stezkách narazíte na nespočet vinných sklípků, vinařství i různých vinoték, které na vás budou čekat v každé obci. Kromě dostatku vína si užijete také malebná města a vesničky, lidové zvyky, písně, ženy v krojích a plno slavností.