Stále více lidí si v domácnosti oblíbilo krbovou vložku, protože není nad pohled do roztopeného ohniště. Při večerním posezení a kochání se plápolajícími plameny si člověk báječně odpočine – tedy pokud jste si pořídili správné štípané palivové dřevo. Ne všechny druhy dřevin se totiž hodí pro topení v domácí krbové vložce. Po jakém palivu se tedy poohlédnout?
Do krbu volte dřevo s menší popelavostí
Štípané palivové dřevo je dost široký pojem, neboť specializovaná společnost má na skladě nejrůznější typy dřevin. Pro topení v krbu jsou ideální ta polínka, po jejichž spálení nezůstane v topeništi mnoho popela. Určitě nechcete každý večer vynášet popel, takže byste se měli poohlédnout převážně po tvrdém listnatém dřevu. Nejčastěji se jedná o dub, habr nebo jasan, namíchané v různém poměru. Naprostým šampionem je ovšem bukové palivové dřevo, které rychle vysychá a zůstává po něm jenom minimum popela.
Jak rychle vyhřát velký prostor?
Určitě se vám někdy stalo, že jste přijeli domů nebo na chalupu a během několika desítek minut jste museli vytopit celou domácnost? Pro tento případ je ideální suché palivové dřevo, a konkrétně bříza. Polena ze stromu s bílou kůrou rychle vysychají, a navíc mají vyšší výhřevnost než tvrdé dřevo, takže perfektně hoří. Během několika minut dokážete i s malým množstvím březového dřeva vyhřát relativně velký prostor.
Kolik stojí palivové dřevo?
Cena za krbové dřevo se pochopitelně liší v závislosti na množství a konkrétním druhu dřeviny. Do prodejní ceny se samozřejmě promítne délka jednotlivých polen, ale ani tak nepředstavuje palivové dřevo velkou investici. Například mix tvrdého palivového dřeva s délkou polen 50 centimetrů stojí přibližně 1 310 Kč za metr krychlový. Jeho velkou výhodou je dlouhá výhřevnost, čímž se toto palivo stalo jedním z nejoblíbenějších u majitelů krbů.
Na zátop do krbu se nejlépe hodí dřevo březové. Pro dlouhodobé udržování ohně je ovšem lepší habr, dub nebo jasan, které mají relativně dlouhou dobu hoření, takže nebudete muset tak často přikládat.