Otevírání ke stěně nebo ke stropu: co je lepší u garážových vrat?

Garáž je skvělé řešení ochrany našeho vozu před nepřízní počasí i zloději, navíc ji často využijeme i jako další úložný prostor a dílnu. Jaká tedy vybrat vrata, aby odpovídala našim potřebám?

 

Pro každý den

V dnešní době se garážová vrata vyrábí v mnoha různých provedeních s ohledem na materiál i design. Abychom mohli vrata bez problémů používat dlouhé roky, je dobré si vybrat taková, která do naší garáže nejen pasují, ale i řeší prostor před ní. Vrata od garáže otevíráme i několikrát denně, jakákoli zprvu drobná překážka tak může přerůst do velkého problému, jehož následné řešení se může prodražit. Vyjíždět do rušné silnice, kterou vždy vraty zablokujete a zastavíte tak provoz není nic, o co by kdokoli stál, stejně jako každodenní souboj s kořeny kdysi malého keře. Než se tak rozhodnete jen na základě vzhledu nebo ceny, mějte jasno i v otázce vhodného typu vrat s ohledem na prostor před vaší garáží a další požadavky. Mezi nejoblíbenější typy patří garážová vrata sekční a posuvná.

 

Podél stropu nebo zdi

Oba typy se otevírají zasouváním dovnitř do garáže, což je výhodou především v místech, kde není před garáží mnoho prostoru nebo rovný terén. Při výjezdu do kopce, na nerovný povrch nebo třeba do zatáčky by jiný typ vrat mohl představovat komplikaci. Otevírání zasouváním dovnitř však výjezd nijak neomezuje. Sekční vrata se zasouvají pod strop, stěny tak zůstávají volné pro umístění polic či regálů. Nesmíme ale zapomenout na to, že zasouvací mechanismus snižuje výšku vjezdového otvoru i stropu, pro nízké garáže jsou tak vhodnější volbou vrata posuvná. U nich zůstává průjezdná výška zachována, zasouvají se totiž podél stěny. Výhodou je také možnost otevřít je jen částečně, třeba pro kratší průchod ze zahrady do domu.

Obě varianty mají své plusy a mínusy, vždy tak záleží především na našich představách a požadavcích a také dispozicích domu a prostoru před ním i garáží.