Vyrazte na kolo s praktickým cyklistickým batohem

Telefon, peněženku, pláštěnku, náhradní duši a nářadí a třeba i malou svačinu. Co vše vozíte při projížďce na kole vy? Pokud se bez podobných věcí také neobejdete, určitě jste zjistili, že nejjednodušší je nacpat je všechny do cyklistického batohu. Své kolo pak nemáte obložené taškami a brašnami, ve kterých je stejně často nepořádek a rychle v nich něco najít představuje nadlidský úkol. Batoh na kolo je velmi praktický, jak jej ale vybrat?

Začněme odpovědí na otázku, co od takového cyklistického batohu očekáváte. V první řadě by se do něj mělo vejít vše, co na vyjížďku potřebujete. Nezbytnou podmínkou je, aby vám dokonale seděl na zádech a při jízdě nijak nepřekážel. Když bude odolný a vydrží i méně ohleduplné zacházení, budete jedině rádi. A pokud vám bude vizuálně ladit s vším cyklistickým oblečením, bude to příjemný bonus.

 

Podle účelu vyberte velikost batohu

Při vybírání tak začněte velikostí batohu. Chcete do něj schovat pár věcí nebo se sbalit na několikadenní vyjížďku? Nejmenší batohy na kolo mají 10–11 litrů obsah a pohodlně se do nich vejdou vaše osobní věci, nějaké to nářadí, možná lehká bunda a menší vak na vodu. S naplněným batohem o velikosti přes 20 litrů už zvládnete přežít několik dní v přírodě.

 

Hlavně, aby se batoh pohodlně nosil

Čím méně si na zádech povezete, tím lépe se vám bude šlapat. Takový malý desetilitrový batoh může vážit pouhých 370 g. Takovou váhu na svých zádech skoro ani nezaznamenáte. Kromě nízké hmotnosti oceníte i propracované odvětrávání. Mít propocené cyklistické kraťasy a dres na kolo hned po prvních pár minutých jízdy není nic příjemného. Prodyšné by kromě zadní části batohu samotného měly být i ramenní popruhy a bederní pás.

Právě tyto části jsou společně s hrudním pásem zodpovědné za to, že vám batoh perfektně drží na zádech a zároveň vás nijak neomezuje v pohybu.

 

Praktické i bezpečnostní vychytávky

Ať už si vybíráte batoh na kolo či cokoliv jiného, největší radost máte vždy z funkčních detailů, které vám přináší komfort, ale také bezpečí. Každý cyklista určitě zažil nějaký ten pád, proto ocení možnost zakomponovat do batohu chránič páteře. S ním můžete bez obav vyrazit i do náročnějšího terénu, například na svém novém celoodpruženém kole. Hodí se také, když batoh obsahuje reflexní prvky.

Z praktického hlediska pak může potěšit možnost vložit do batohu vak na vodu či upevnění přilby na jeho vnější stranu.