Kryptoměna: odkud se vzala?

Kryptoměna si zasluhuje pozornost stále více lidí po celém světě, její původ a především to, kdo ji stvořil, je však stále nejasný.

 

Důvody vzniku

Elektronické peníze, které si nemůžeme nikam dojít fyzicky vybrat a doma je přepočítávat na stole, to jsou kryptoměny. Jedná se čistě o digitální měnu, se kterou lze obchodovat pouze online. Pro někoho může být zpočátku těžko pochopitelné, že si na svůj majetek nemůže sáhnout jako na klasické peníze. Není to nijak zvláštní, lidé si dříve platili v naturáliích a po vynálezu peněz jimi, vždy ale bylo možné si dané platidlo vzít do ruky. V moderním světě už sice používáme bezkontaktní platby a online platby, výplata chodí na účet a také ji nevidíme, kdykoli ale můžeme zajít na pobočku banky nebo do bankomatu a vybrat si hotovost. To kryptoměny neumožňují. První z mnoha, bitcoin, byl stvořen v roce 2009 entitou se jménem Satoshi Nakamoto. Zda se jedná o jedince nebo společnost však dodnes není jasné. Důvody vzniku jsou podle různých zdrojů různé, na tom nejdůležitějším se však shodují všichni: snaha o formu plateb, která je rychlejší, snadnější a bezpečnější.

 

Vhodná investice

V současné době převody peněz z účtu trvají v rámci vteřin, pokud se jedná o stejnou banku. Když ale platíte do jiné, doba se prodlužuje až na několik hodin až jeden den, do zahraničí i více dní a to už je zdlouhavé. Navíc platíte za převody často i poplatky. U kryptoměn se nic z toho neděje. Transakce jsou rychlé, bezpečné a za minimální náklady. Složitý není ani samotný nákup kryptoměn, využít můžete online směnárny. Digitální měna nejde, zatím, poslat do banky a tak je uchovávána v kryptoměnových peněženkách, ke kterým se kdykoli dostanete přes počítač nebo svůj chytrý telefon. Můžete s ní obchodovat, provádět transakce, posílat si ji mezi sebou s ostatními uživateli a na některých místech s ní lze i reálně zaplatit.

Digitální měna je skvělou investicí a také alternativní možností, jak platit. K nákupu kryptoměny nepotřebujete statisíce, začít můžete po malých částkách.