Předvánoční stres – jak se mu vyhnout?

Předvánoční stres a shon s blížícími se svátky dopadá snad na každého. Těch věcí, které se musí zařídit – od nákupu vánočních dárků, přes úklid, pečení, do toho práce, rodina. Na jednoho je to zkrátka příliš mnoho povinností. Projevy ve formě únavy, snížené imunity či střevních obtíží pak na sebe nenechají dlouho čekat.  Jak si letos přípravy užít v klidu?

 

Připusťte si, že nejste superžena

Uvědomte si, že nejste žádná filmová superhrdinka, ale máte svoje limity. Právě ženy mají tendenci na to zapomínat a snaží se všechno zvládnout na sto procent – roli skvělé matky, dokonalé manželky a perfektní hospodyňky. Jediné, čeho v touze po dokonalosti ale dosáhnou, je velký stres. Nenakládejte si na sebe víc, než jste schopna zvládnout, a hlavně nebuďte na všechno sama, ale o vánoční přípravy se „podělte“. Rodinu přizvěte k úklidu, cukroví si nechte upéct od šikovné sousedky, dárky nakupte s předstihem.

 

Důkladně plánujte

Chcete-li vánoční svátky prožít v klidu, dobře si všechny činnosti a úkoly naplánujte. Když totiž necháte všechno na poslední chvíli, stresu se bohužel nevyhnete. Vezměte do ruky tužku a papír a sepište si seznam toho, co musíte stihnout, ideálně den po dni. Myslete ovšem realisticky. Uvědomte si, že budete-li ve velkém stresu, podepíše se to na vaší výkonnosti a celkové pohodě. Naplánujte si také nějaký čas pro sebe. Využijte ho nejen pro relaxaci, ale i k pohybu. Právě on totiž skvěle zatočí se všemi chmury a vykouzlí vám dobrou náladu. Zajděte si třeba na lekci jógy, pilates nebo si dejte do těla funkčním tréninkem. Součástí mnoha fitness center jsou navíc také relaxační zóny s bazénem či vířivkou. Ve wellness klubech si tak po pořádně dřině můžete dopřát zasloužený odpočinek a načerpat nové síly.

 

Nenechte si vzít kouzlo Vánoc

Pamatujte, že Vánoce jsou především o tom, abyste si je užili s lidmi, které máte rádi – s rodinou, přáteli. Jsou o sdílení, o lásce, o pohodě. I když se vám proto nepovede zařídit všechno tak, jak jste si představovali, nevadí. Nenechte se svazovat žádným módním diktátem, ani přehnanými očekáváními. Udělejte si je po svém a nenechte si vzít jejich kouzlo!