Prevence bolesti zad

Když jsme mladí, sem tam nějaké píchnutí v zádech nebo ranní bolest postě přejdeme a ani si jí nevšímáme. To však neznamená, že by záda netrpěla nadměrnou zátěží v nekvalitních batozích. Ať si děti na tíhu, či bolavá záda stěžují či nikoliv, za to, že budete školní batoh pro dítě vybírat svědomitě, vám vaše ratolest poděkuje nejen teď, ale možná i za pár let. A víte, že i batoh pro dospělé je třeba vybírat rozvážně?

 

Jen tak ledabyle

Své tělo už máme většinou zmapované a dokážeme přesně určit, z čeho a proč nás záda bolí a navíc i předvídat dopředu. Po celém dni na zahrádce nebo třeba sekání dřeva umíme odhadnout, že druhý den nám o sobě záda dají pořádně vědět. Když k tomu přidáme sezení u počítače nebo učení ve špatné poloze, nošení těžkých nákupů a často i špatnou matraci, jsou bolesti zad a vady držení těla celkem pochopitelné. Pomáhají masáže, cvičení a úleva bolavým svalů, zapomínáme ale na tašky a batohy, které na zádech nosíme. Často je ledabyle hodíme přes rameno bez ohledu na jejich váhu a vyrazíme ven. Nezáleží na tom, zda jde o studentský batoh na skripta nebo vyrážíme na celodenní túru, špatně padnoucí batoh nám s bolestí zad rozhodně nepomůže.

Chybné návyky bohužel neškodí jen nám, ale přenášíme je i na děti. Těm budeme pak těžko vysvětlovat, že mají svůj školní batoh nosit s popruhy na obou ramenou, když u nás vidí opak. Proto bychom měli myslet i na ně a naučit se jít příkladem. Nošení jakéhokoliv zavazadla jen na jednom rameni způsobuje špatné držení těla, namáhání zad, přetížení ramen a časem může vést až k chronickým bolestem. Ani notebook není dobré nosit jen v obalu přes rameno, ale je lepší pořídit si batoh na notebook s polstrovanými, pevnými zády a širokými popruhy. Váha notebooku i ostatních věcí, které s sebou nosíme, se tak rovnoměrně rozloží na celá záda a nebudeme tolik zvyšovat riziko přetížená jen jedné strany těla.

Naše zdraví je to nejdůležitější, co máme, a proto bychom si ho měli chránit a snažit se eliminovat vše, co nám může škodit. Nekvalitní tašky a batohy a zlozvyk s nošením zavazadel jen na jednom rameni mezi ty škodlivé věci patří.