4 rady, jak udržet počítač v optimální kondici

DinoPCNezáleží na tom, jestli používáte počítač k práci nebo jen pro zábavu. Jestliže po něm chcete dobrý výkon, musíte se věnovat jeho údržbě. Zaměřit se musíte především na software, který může být příčinou mnoha problémů.

 

 

 

 

Zbytečné programy pryč

Každý program, který v počítači máte nainstalovaný, má vliv na jeho celkový výkon. Proto si dobře rozmyslete, jestli opravdu daný program musíte mít a či ho skutečně používáte. Pokud ne, program vymažte nebo si ho převeďte na záložní disk.

 

Pravidelně odstraňujte registry a historii

Možná to nevíte, ale počítač ukládá informace o všech vašich činnostech. Systém si zapisuje, kdy byl jaký program nainstalován nebo odinstalován apod. Tyto zápisy se jmenují registry a pokud je jich v pc mnoho, mají vliv na výkon. Je potřeba je tedy čistit. Pomoci k tomu mohou speciální programy, které si můžete stáhnout zdarma. Vhodný je například CCleaner.

 

Pravidelná defragmentace disku

Všechny soubory, které uložíte a poté vymažete, zanechají na disku zápis. Postupem času se tak disk rozděluje na jednotlivá místa a volný prostor není ucelený. I toto má na výkon pc vliv. Jednou za půl roku byste proto měli provést defragmentaci disku, při které dojde k ucelení takto rozděleného místa na disku. Defragmentaci disku provedete pomocí jejího spuštění. Nástroj najdete na Tento počítač – Místní disk C – položka vlastnosti – záložka defragmentace.

 

Používejte kvalitní antivirový program

Počítač musíte samozřejmě chránit. Pokud každý den surfujete na internetu, vystavujete počítat hrozbě v podobě virů, červů apod. Jedinou obranou proti jejich útoku je kvalitní antivirový program – investice do něj se určitě vyplatí.