5 zásad efektivního hubnutí

Informace o hubnutí se na nás sypou ze všech stran, ve spoustě případů pak člověk neví, co dělat dřív. Ve skutečnosti není hubnutí žádná věta a každý výživový poradce i profesionální trenér vám řekne pár základních rad, které vás dovedou až k vašemu cíli. Víte, jak hubnout efektivně?

 

1) Správně sestavený jídelníček

Prvním krokem, jak zhubnout, je rozhodně stravovací režim. Redukční jídelníček by měl obsahovat pestrou stravu, která vás za týden neomrzí. Vaření a příprava jídla, včetně vážení, na začátku omezuje. Po měsíci si však zvyknete a po delší době už vám ani nepřijde, že děláte něco navíc. V jídelníčku by neměly chybět bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky. Doplňte také ovoce, zeleninu a případně i semínka a oříšky. Denně nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim, v zimě se hodí ovocné neslazené čaje, v létě pak klidně obyčejná voda s citronem.

 

2) Vhodné cvičení

Rozmyslete se, jestli chcete trávit čas ve fitness centru a spočítejte si čas, který strávíte i na cestě. Možná zjistíte, že se vám vyplatí cvičení doma a pořízení cvičebního stroje. Například při jízdě na rotopedu nebo při cvičení na eliptickém trenažéru spálíte velké množství kalorií. Po této kardio aktivitě se věnujte alespoň 30 minut posilování. V ideálním případě s činkami, vlastní váhou nebo vyzkoušejte TRX závěsný systém. Při vybavování domácího fitness oceníte také běžecký pás, díky kterému pro vás bude běh u oblíbeného filmu nebo seriálu zábavou.

 

3) Motivace

Důležitým krokem, jak zhubnout rychle a bez jojo efektu, je motivace. Je na vás, zda si najdete sport, který vás bude opravdu bavit nebo se budete těšit na zážitky s přáteli nebo sparing partnerem. Velkou motivací je také zlepšení fyzické kondice a zdraví.

 

4) Méně stresu

Aby bylo vaše hubnutí opravdu efektivní, zkuste se vyhnout stresu. Stres vaše snažení zpomalí a někdy zabrzdí úplně. Najděte si na hubnutí věci, které vás baví. Například nové recepty, sdílení s ostatními, kteří se snaží s vámi nebo pořízení cvičebního stroje, kdy vás bude cvičení konečně bavit.

 

5) Odměňte se

Nemusíte se odměňovat po každém kilogramu, který zhubnete. Stanovte si reálné cíle a za ty se odměňte. Může to být například pět kilogramů, deset kilogramů nebo například ztráta centimetrů přes problémové partie. Uvidíte, že nové šaty, zasloužený wellness víkend nebo třeba pochvala od kamarádky nebo od partnera vás ujistí v tom, že vaše hubnutí má význam.