Autem k moři – co řidiči nejčastěji zanedbávají?

Letní prázdniny se blíží a spolu s nimi i čas dovolených. Spousta z nás vyráží do osvědčených destinací, jako je Chorvatsko nebo Itálie, kam se dá pohodlně dojet vlastním autem. Než se takovou cestu rozhodnete absolvovat, musíte věnovat dostatek času přípravě vozidla. Co řidiči nejčastěji zanedbávají?

 

Kontrola pneumatik

Klíčovou roli v otázce bezpečnosti hrají pneumatiky. Jsou-li poškozené nebo opotřebované, hrozí jejich prasknutí, které může mít doslova fatální následky. Jejich kontrola před jízdou vám přitom zabere sotva pár minut. Změřte, zda tlak vzduchu v pneumatikách odpovídá hodnotě předepsané výrobcem. Najdete ji na víčku palivové nádrže nebo v prostoru dveří řidiče. Pamatujte však na to, že platí pro nezatížené vozidlo, v případě cesty na dovolenou, kdy do auta naložíme všechna zavazadla, by měl být tlak nepatrně vyšší.

 

Doplnění provozních kapalin

Horko, dlouhá cesta a stání v kolonách se podílí na spotřebě provozních kapalin, která může být vyšší než obvykle. Před jízdou proto prověřte hladinu motorového oleje, chladicí i brzdové kapaliny. Pro všechny případy s sebou ještě přibalte zásobu oleje a destilované vody, která se bude hodit do ostřikovačů a chladiče, až se vám neplánovaně rozsvítí kontrolka.

 

Kontrola klimatizace

Pokažená autoklimatizace vám může pořádně znepříjemnit cestu. Určitě se tedy vyplatí nechat ji předem zkontrolovat, vyčistit a vydezinfikovat. Odborníci doporučují tuto činnost provádět alespoň jednou ročně, ideálně na jaře. Snížíte tak riziko vzniku poruch a zabráníte množení škodlivých organismů a plísní, které se mohou negativně odrazit na zdraví celé „posádky“. Určitě nestojíte o „suvenýry“ v podobě rýmy, kýchání, bolestí hlavy nebo napuchlých očí.

 

Důkladná příprava

Po kontrole v auto servisu pak následuje kontrola povinné výbavy – platná lékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta by měly tvořit samozřejmou součást každého automobilu. Nepodceňte ani pojištění, zjistěte si, jak postupovat v průběhu poruchy nebo nehody, po ruce mějte všechna důležitá telefonní čísla, která by se vám mohla hodit. Cestu si důkladně naplánujte, a to včetně přestávek, míst, kde se vyplatí tankovat a kde koupit dálniční známku. Nic vás tak nezaskočí, nebudete se zbytečně stresovat ani panikařit. Cesta tak proběhne v klidu a pohodě a vy si tak brzy budete moci užívat pohodového lenošení na pláži!