Dřevěné brikety: cesta od pilin ke krbu

Kromě dřeva se v krbu a krbových kamnech dá topit také dřevěnými briketami, které jsou stále oblíbenější. Kde se však berou piliny, ze kterých se vyrábí?

 

Letní úvahy

Počasí venku ještě přes den ani zdaleka nepřipomíná podzim a užíváme si letních dní na koupalištích a u bazénů. Chladnější večery už nás ale občas vyženou domů dřív, než je nám milé a právě v takových chvílích si na podzim vzpomeneme. Když pak prochladlí přijdeme domů a máme možnost schoulit se u krbu nebo krbových kamen, rádi ji využijeme. Odpočinek ale může narušit časté přikládání, abychom si mohli stále užívat teplo. Suché dřevo rychle shoří, naopak to mokré nás bude trápit a hodně kouřit, což klidné relaxaci také nesvědčí. Dřevěné brikety jsou proto skvělým řešením, jak si vytvořit příjemnou atmosféru u zapáleného krbu a zároveň nemuset každých deset minut vstávat a přikládat.

 

Teplo u krbu

Právě pro snadné a pohodlné používání dřevních briket si je mnozí majitelé krbů a kamen tolik oblíbili. Vyrábí se z pilin a dřevních štěpků, bez použití lepidel nebo jiných chemických pojiv, pouze lisováním pod vysokým tlakem. Piliny a štěpky se ve dřevozpracujících závodech odsávají, aby se snížilo riziko vzniku prostředí s hrozbou nebezpečí výbuchu a požáru. Po odsátí jsou pak zpravidla šroubovými dopravníky piliny, štěpky a dřevní prach dopraveny do provozů pro další zpracování. Ve velkých průmyslových sušičkách se vysuší na požadovanou nízkou vlhkost a poté lisují do požadovaných tvarů. Pro brikety jsou to většinou válce nebo cihly, piliny se však používají i pro výrobu dřevěných pelet, které se hodí na topení v kotlech a vytápění celého objektu. Ty pak mívají tvar malých válečků, aby mohly být dávkovány automatickými podavači přímo do kotlů.

Topení dřevěnými briketami je pohodlné a snadné, mají vysokou výhřevnost a minimální odpad, jsou navíc i šetrné k životnímu prostředí.