Dřevěné brikety mají mnoho výhod: víte jaké?

Obyvatelé panelových domů se o topení až tak moc starat nemusejí, jednoduše otočí knoflíkem na ústředním topení a mají doma teplo. V rodinných domech se ale s příchodem chladného počasí musí řešit i vytápění domu.

 

Využitý dřevěný odpad

Kromě základního vytápění domu, které většinou obstarává kotel, je velmi oblíbeným doplňkem krb nebo krbová kamna. Večerní posezení u hřejivého světla ohně nám zlepší atmosféru i náladu a nebýt neustálé nutnosti přikládání, byl by krb bez chyby. Dřevěné brikety nám pomohou užívat si teplo a odpočinek a nemuset se zvedat a přikládat. Dřevní brikety mají tvar válce nebo cihly a k jejich výrobě se nejčastěji používá dřevo dubové, borové a bukové, tedy spíše jeho štěpky a hobliny, které jako odpad produkují dřevozpracující závody. Piliny a štěpky se pomocí strojů vylisují a v nich obsažená látka lignin pod vysokým tlakem začne fungovat jako pojivo. To zaručuje, že lisované brikety budou dokonale držet tvar a nebudou se rozpadat. Při spalování pak hoří déle a také déle sálají teplo než obyčejné dřevo, protože neobsahují přirozenou vlhkost, kůru ani pryskyřici. Ideální řešení na noc a pro nerušený spánek jsou určeny kůrové noční brikety, které se spalují deset až šestnáct hodin, takže nás v noci nic neruší a na budík nastavený kvůli přikládání můžeme zapomenout. Hřát vydrží brikety až do dopoledně a nemusíme si krbu ani všimnout.

 

Pohodlně na sebe

dřevo musíme nejdříve dovézt, pak posekat, naštípat a nechat sušit, aby dobře hořelo. To vše vyžaduje dostatek prostoru. Výhodou briket je jejich snadné skladování, protože každý obal je pevně uzavřený tak, aby je plně ochránil před vlhkostí. Lze je tedy skladovat téměř kdekoli, i venku, nesmí však ležet na vlhké zemi.

K výrobě briket se používají pouze přírodní suroviny, tedy jsou šetrné k životnímu prostředí i našemu zdraví. Pro kotle a vytápění domu jsou vhodnější dřevěné pelety, které se vyrábí stejným způsobem, jen se lisují do tvaru malých granulí pro snadné dávkování do kotle.