Elektrokolo jako dárek

Když náš děda slavil sedmdesáté narozeniny, hledali jsme vhodný dárek. Je těžké vymyslet něco, co by ještě neměl a co by mu opravdu udělalo radost. Po dlouhém přemýšlení a mnoha nevhodných nápadů jsme se rozhodli, že mu pořídíme elektrokolo. Děda vždycky velmi rád sportoval – běžně jezdil na kole, chodil na dlouhé procházky a lyžoval, ale s přibývajícím věkem se jeho sportovní aktivity stále snižovaly. Jeden jeho kamarád elektrokolo už měl a věděli jsme, že se na něj děda několikrát díval a dokonce se na něm zkoušel i projet.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hodnotný dárek, složila se na něj celá rodina. Když jsme šli kolo vybírat, měli jsme přesně stanovené, co všechno od něj očekáváme. Nejdůležitější pro nás bylo, aby se dědovi na kolo dobře nasedalo, kvůli jeho onemocnění už nepřehodí nohu přes kolo, a proto jsme chtěli takové, které nebude mít tyčku, což nebyl problém. >Dalším našim požadavkem bylo, aby nebylo kolo příliš těžké, aby si ho děda mohl jednoduše přesunovat a uskladnit bez pomoci. Na střeše auta má nosiče na kolo, které ještě nevyužil, a byli bychom rádi, kdyby si děda mohl sám kolo naložit a vzít si ho někam na výlet.

Velmi důležité bylo, aby nás děda mohl na kole navštěvovat. My sice bydlíme blízko, ale zbytek rodiny je rozmístěn různě po okrese, takže jsme potřebovali, aby elektrokolo na jedno nabití ujelo minimálně padesát kilometrů a přitom dokázalo zdolat i kopce. Náš děda rád sám neplánově odejde na výlet autem, a pokud se mu na místě líbí, tak zde nemá problém strávit noc, proto bychom chtěli, aby si mohl nabíječku na kolo vzít sebou a kdykoliv kolo dobít a nejlepší by bylo, kdybychom například na další narozeniny mohli ke kolu pořídit i náhradní baterii, kterou by mohl vyměnit.

Víme, že děda se nikdy nevydá na žádnou lesní pěšinku, vždy bude jezdit jen po cestě, takže jsme nehledali žádné horské kolo. Rádi bychom pořídili takové kolo, které se dá složit, ale nebyla to podmínka, protože jsme věděli, že to nebývá u běžné a už tak jsme měli dost podmínek. 

Přestože jsme měli poměrně dost požadavků, nebyl problém vybrat vhodné kolo pro našeho dědu, z dárku byl nadšený a jezdí jako za mlada.