Garážová vrata mají své zajímavosti

Většinou je bereme jako všední, obyčejnou věc, které si až tak moc nevšímáme, dokud funguje. Přesto je kolem garážových vrat mnoho zajímavých informací.

 

Nejen pro auto

Garáž si primárně u svého domu pořizujeme proto, abychom měli kam dát auto a ochránit ho před nepřízní počasí i zloději. Však také už původ slova, z francouzského „garer“, znamená „do úkrytu“. Časem však přestane být garáž jen parkovištěm pro náš vůz, ale stane se i malou dílnou a odkládacím a skladovací prostorem. Garážová vrata pak zajistí, že je celý prostor chráněný a uzavřený, jinak bychom měli jen otevřený přístřešek. A právě garážová vrata jsou podle průzkumů nejvyužívanějším vchodem domu, používá je k tomuto účelu více než 70% majitelů domů. Tedy ne hlavní dveře, ale garážová vrata slouží pro vstup domů. Je to i logické, většina garáží je napojená přímo na dům a je možné přes ni do domu vstoupit. Pokud je to i náš případ a průchod garáží i třeba ze zahrady je kratší přes garáž, jsou vhodnou volbou posuvná garážová vrata. Ta lze otevřít jen částečně a mohou tak i ve dnech volna sloužit pro pohodlný průchod osob.

 

Větší a větší

Vrata do garáže jsou také velmi vytížená. Denně je otevřeme či zavřeme 2 – 5x, za rok je to tak kolem 1500 použití. Proto je moudré vybírat garážová vrata kvalitní a co nejvíce praktická. Vrata by nám měla ušetřit čas a námahu, nikoli naopak. To zajistí i pohony vrat a jejich dálková ovládání, které nám je otevřou, aniž bychom museli vystoupit z auta. Garážová vrata navíc pozvednou i hodnotu vašeho domu, pokud byste se náhodou rozhodli ho prodávat a nebo třeba řešit refinancování hypotéky.

Garážová vrata možná nejsou zajímavá na první ohled, i když i to jde originálním designem změnit, mají však pro nás velkou cenu, chrání náš domov i naše blízké. Vždy bychom tak měli mít jistotu, že jsou ve skvělé kondici a dobře se o ně starat, aby jejich životnost i funkčnost byla co nejdelší.