I muži mohou mít rakovinu prsu!

Rakovina prsu je jedno z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorových onemocnění u žen. Překvapující by však mohla být i informace, že toto závažné onemocnění postihuje i muže.

Každý rok onemocní na světě rakovinou prsu více jak 1,67 milionu žen. V České republice je to okolo 7 000 žen. To staví karcinom prsu mezi nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor u žen. Pro mnoho z nás je však velikým překvapením, že toto závažné onemocnění postihuje i muže. Každý rok v České republice onemocní rakovinou prsu 70 mužů. Bohužel ani samotní odborníci často u mužů rakovinu prsu nepředpokládají, a tak je v mnoha případech diagnostikována pozdě. Proto každoročně této nemoci podléhá každý 7. muž.

Toto téma je velice choulostivé a samotní muži si často nechtějí připustit, že by je rakovina prsu mohla postihnout. Stejně jako ženy tedy často nedbají na prevenci, která je rozhodně na místě. Dokonce existuje i mnoho mýtů, které zkreslují celé povědomí o rakovině prsu jak na straně žen, tak i mužů.

Prvním výmyslem je tedy informace, že rakovina prsu je pouze ženská záležitost. Výše jsou ovšem data, která celý mýtus vyvracejí.

Jaké jsou ale další výmysly, které zkreslují pohled mužů, ale i žen na celou nemoc a zapříčiňují tak zanedbanou prevenci?

 

Mamograf způsobuje rakovinu

Zatím nebylo prokázáno, že by tlak, který mamograf na prsní tkáň během vyšetření vyvine, škodil zdraví.

 

Mamograf lze nahradit ultrazvukem

Ultrazvukové paprsky umí lépe rozšifrovat hustou vazivovou tkáň, která převažuje v prsní tkáni mladých žen, mamograf si lépe poradí s převážně tukovou složkou prsní žlázy, která je typická pro střední a vyšší věk. V případě podezřelého nálezu je samozřejmě ideální spojení obou metod.

 

Na rakovinu prsu jste ještě mladý/mladá

Rakovina prsu se objevuje v různém věku. Nejmladším pacientkám/pacientům může být okolo 20 let. V tomto věku je onemocnění velmi zákeřné. Proto je důležité dbát na prevenci a při jakémkoliv podezření vyhledat lékaře.

 

Ženám či mužům, kde se v jejich rodině nevyskytla rakovina prsu, onemocnění nehrozí.

Jestliže nikdo z rodiny neprodělal rakovinu prsu, neznamená to, že vás nemůže toto onemocnění postihnout. Pravidlo ale platí i obráceně. V rodině, kde se nemoc vyskytla, nemusí postihnout další ženy či muže.

 

 Cysta v prsu znamená rakovinu

Každý nález nemusí znamenat rakovinu. V osmi z deseti případů jde o cystu, tukovou bulku nebo hormonální uzlík. Cysta nepředchází rakovině prsu.

 

S menšími prsy klesá riziko zhoubného nádoru

Zde platí rčení, na velikosti nezáleží. Vyšetření velkých prsou trvá sice déle, pravděpodobnost onemocnění je ovšem stejná.

Je vždy tedy důležité dbát o své tělo ve všech směrech, a hlavně neopomíjet prevenci!

 

Karcher pomáhá

Kärcher se rozhodl také pomoci. V roce 2018 uvedl na trh limitovanou edici proslulé aku stěrky na okna Kärcher WV2 Premium Pink Ribbon v růžovobílé barvě, jejíž koupí přispíváte 50 Kč na podporu prevence rakoviny prsu. „Za první rok patří velké poděkování všem, kteří ji zakoupili. Vybrali jsme víc jak 319 tisíc korun,“ říká jednatelka společnosti Kärcher, Milada Skutilová. V roce 2019 s tímto projektem pokračujeme a věříme, že se zapojí co nejvíce lidí.

Aku stěrka Kärcher WV2 Premium Pink Ribbon (doporučená akční cena 1390 Kč) umyje okna snadno, rychle a beze šmouh. Padne hezky do ruky, je lehká, váží pouhých 600 g a díky baterii vydrží pracovat až 25 minut. Její koupí přispíváte 50 korunami na boj a prevenci proti rakovině prsu. Věříme ve šťastné konce.

 

Více informací

https://www.karcher.cz/cz/pravda-o-rakovine-prsu.html

www.karcher.cz