Jak na bydlení s nízkými náklady

Takzvané pasivní a nízkoenergetické domy se staly poslední roky hitem nejen v Česku. Nejedná se však o módní fenomén, ale o komplexní přístup k bydlení, finančním nákladům a životnímu prostředí. Ta tam je doba, kdy se teplo udržovalo malými místnostmi, tlustými zdmi a špaletovými okny.

Jaký je mezi nimi rozdíl? Ty pasivní využívají teplo pouze ze slunečního záření procházejícího okny, vyzařované lidmi a spotřebiči. A právě díky velmi kvalitní izolaci i dalším prvkům se neztrácí. Nízkoenergetické domy jsou na tom velmi podobně, pouze potřebují větší zdroj tepla a energie. Nenechte se však mýlit, že by se jednalo o neprodyšnou izolaci, opak je pravdou!

Požadavky na schválení návrhu takového domu, prochází složitým procesem i nároky, které musí stavba splňovat, ať už se jedná o vytápění a spotřebu tepla či cirkulaci vzduchu a přirozené větrání.

Tyto projekty se vyznačují především jednoduchostí, skromností s maximálním využitím zdrojů a možností vašeho okolí.

Je to třeba:

  • orientace domu na pozemku – vůči jihu
  • nezastíněná fasáda, nebo naopak zastíněná stromy – stín, izolace
  • vyžití místních zdrojů – solární energie, les

Zajímáte-li se tedy o životní prostředí a dopad na ně, pak jste na správné stopě! Ve svém okolí jistě najdete bezpočet firem, volte však jen ty prověřené s několikaletými zkušenostmi a historií.

Pokud slyšíte o těchto typech poprvé, nemusíte se bát, že se jedná o nějaké jednolité krabice, naopak, projekty nízkoenergetických domů vám zpracují speciální firmy přímo na míru. Vynikají svojí variabilitou – je možná zděná, dřevěná i cihlová konstrukce a od klasické varianty je nerozpoznáte. Cena je také velmi přívětivá a při stavbě můžete využít i dotace od státu.

Také to, jaký styl vašeho domečku zvolíte, je čistě na vás. Může se jednat o moderní novostavbu, či si jej chcete stylizovat jako roubenou chalupu?

V čele žebříčku zůstává nízkoenergetický bungalov tou nejoblíbenější variantou. Se snadným přístupem ze zahrady přes terasu bez schodů.

Chcete-li chránit přírodní prostředí menší spotřebou a příjemně bydlet i ušetřit, je tato varianta právě pro vás!