Jak na výběr kvalitního investičního fondu?

Společností poskytujících „kvalitní“ investiční fondy je jako hub po dešti. Jak z takto přeplněného portfolia vybrat tu nejlepší? S tím vám pomůžeme v článku.

Disponujete volnými finančními prostředky a chtěli byste je smysluplně využít? Potom se určitě rozhodujete mezi širokou škálou možností. Můžete zvolit P2P půjčky, investiční nemovitosti, akcie, forex, kryptoměny… Je toho opravdu hodně. Pokud vám ale padl do oka podílový fond, pak vám právě tento článek pomůže s výběrem toho nejlepšího.

 

Co je to podílový fond?

Investiční fond (nebo také podílový fond) slouží k sesbírání a investování kapitálu od většího množství podílníků. Základem podílového fondu jsou podílové listy, jejichž hodnotu určuje aktuální cena portfolia a poplatky společnosti, která ho spravuje. Na konci roku poté spravující firma buďto vyplatí svým podílníkům veškerý zisk a nastaví podíl na výchozí cenu, nebo zisk využije k rozšíření a zvýšení hodnoty fondu.

 

Jak vybrat kvalitní fond?

Návod, jak vybrat kvalitní fond, by nejspíše vydal na celou knihu. Možností, podle kterých byste se mohli rozhodovat, je totiž nespočet. Spousta z nich se dá také uměle ovlivnit. V této sekci se ale podíváme na ty nejdůležitější. Počítejte s nimi během svého rozhodování, a možnost výběru špatné společnosti minimalizujete.

  1. Styl fondu – první věc, kterou musíte vzít do úvahy. Sice přímo neurčuje kvalitu a spolehlivost fondu, díky ní ale odhadnete, jaké budou vaše výnosy a rizika. Pro dlouhodobý fond jsou vhodné nemovitosti či růstové akcie. Pro běžný příjem není od věci sáhnout po státních a korporátních dluhopisech.
  2. Hodnocení a výsledky – přečtěte si recenze podílníků, prozkoumejte webové stránky společnosti a hledejte aktuální i historické výsledky. Ty najdete u všech solidních správců fondů přímo na jejich internetových stránkách.
  3. Poplatky – až se rozhodnete investovat, budete platit poplatky. A je jedno, jestli budete rozmnožovat svůj kapitál na vlastní pěst, nebo s pomocí podílového fondu. Na vás je tedy vyhledat takovou společnost, která nabízí rozumnou výši poplatků. Hranice, kdy by se dal poplatek považovat za snesitelný, neexistuje. Vezměte si tedy kalkulačku a spočítejte si, kolik na poplatcích ročně odevzdáte investiční firmě. Na základě výsledku se rozhodněte, jestli pro vás tato investice má vůbec smysl.
  4. Stáří investiční společnosti – ne všechny nové investiční společnosti jsou špatné, zajeté a renomované firmy ale nabízí větší důvěryhodnost. Mají za sebou řadu let na trhu. Některé si dokonce prošly krizí, což jenom upevnilo jejich schopnosti. Na toto kritérium tedy rozhodně nezanevřete.