Jak posílit psychiku v nelehkém období?

Současná karanténní opatření významným způsobem zasáhla do našich běžných životů. Věci, které pro nás byly naprosto samozřejmé, najednou prakticky neexistují. Musíme tak měnit svoje zažité zvyky, což pro mnoho z nás představuje velkou psychickou zátěž. Dostavuje se stres, který u citlivějších jedinců může vyústit v úzkost nebo depresi. Jak se s těmito nepříjemnými pocity poprat a vyjít ze současné situace silnější?

 

Vytvořte si hezké prostředí

Velkou pozornost věnujte místu, kde jste nuceni trávit svůj čas. Udělejte si to tam hezké, ukliďte, protřiďte šatník, umyjte okna. Čisté a pěkné prostředí působí pozitivně na naši mysl. Pořádek s psychikou totiž velice úzce souvisí, působí na nás harmonicky, pomáhá zklidnit a utřídit naše myšlenky. Uvolnění přináší nejen samotný výsledek, ale i celý proces uklízení. Tak vezměte do ruky prachovku, vysavač a mop a pusťte se do toho. Vezmete-li to opravdu z gruntu, zapotíte se podobně jako při tréninku ve fitness centru.

 

Nebuďte sami

Strávit karanténu naprosto izolovaní od okolního světa je velice náročné především pro osoby, které žijí samy. Dochází totiž k prohlubování pocitu osamění. Obzvlášť patrné je to u extrovertních lidí a u osob, které potřebují neustálý přísun aktivit, a nedokážou být samy se sebou. Pokud to jen trochu jde, zkuste v tomto těžkém období zůstat třeba u kamaráda nebo svých rodičů. Zkrátka kdekoli, kde se budete cítit dobře. Není-li to možné, pak se alespoň pokoušejte co nejvíc udržovat kontakt s rodinou a přáteli, třeba prostřednictvím telefonu nebo sociálních sítí.

 

Přizpůsobte se

Vyrazit do kina, do divadla, na večeři do restaurace, jít si zaplavat do bazénu nebo posilovat do fitness centra – žádnou z těchto činností bohužel není možné nyní provozovat. Rozhodně to ale neznamená, že byste se museli nudit. Mnozí umělci, trenéři a další se současné nepříliš příznivé době přizpůsobili a přesunuli svoje aktivity do online prostředí. Otevřeli vám tak úplně nové cesty trávení času. Zamíříte do muzea, galerie, na hudební koncert, divadelní představení nebo si dáte pořádně do těla při funkčním tréninku? Výběr záleží jenom na vás!