Jak vylepšit projekty domů, aby dům spotřebovával co nejméně energií?

Již při tvorbě nebo výběru hotového projektu dbejte na jeho ekologický aspekt. Pokud bude dům spotřebovávat málo energií, v budoucnosti se vám to vrátí.

Ekologické stavitelství je trendem dnešní doby a Energetický certifikát musí mít v dnešní době ke kolaudaci zpracovaný každá novostavba. Dokument podává zprávu o budově z hlediska spotřeby energií, což zahrnuje nejen vytápění, ale i ohřev vody, větrání, klimatizaci a osvětlení.

Bohužel, ne každý dává při stavbě důraz na to, jak bude budova fungovat v budoucnosti. Především v případě hotových projektů z katalogu a při následné stavbě na klíč se lidé nechají zlákat nízkou cenou a už se dále nezajímají, jaké bude mít vytápění nebo chlazení dopad na jejich peněženky.

Nejde ale jen o finance. Nejdůležitější ze všeho je, abyste se v domě cítili komfortně, a to nejen v zimě, ale například i v létě. Sluneční svit procházející moderními, velkými okny může místnost doslova rozpálit. Pokud tedy zrovna vybíráte mezi projekty domů, zkuste se zamyslet také nad jejich energetickou náročností a dalšími ekologickými aspekty. Máme pro vás pár tipů, na které byste při stavbě neměli zapomenout.

 

Jednoduchý dizajn a tvar domu

Čím je dům jednodušší a menší, tím méně je náročný na energie. Díky tomu by se projektanti měli více zamýšlet nad vnitřním prostorem domu, kde je třeba využít každý kout. Z exteriéru  by měl být tvar domu jednoduchý bez zbytečných vikýřů, balkónů, teras podobných nerovností, které ztěžují izolaci domu. Přízemní dům je v tomto ohledu výhodnější než patrový. Pokud se ale patrovému domu nevyhnete, dejte si pozor například na terasy. Jejich kvalitní izolace je velmi náročná a drahá.

 

Chytré umístění oken a orientace domu

V dnešní době jsou oblíbená velká okna. Ta jsou skvělým pomocníkem při zachytávání tepla v zimě, ale v létě se mohou stát úhlavním nepřítelem. Proto při projektování domu na pozemek, myslete na to, kde budou umístěna okna a vyhrajte si s tvarem a umístěním domu na pozemku. Pokud ale i tak budete mít okna směřující k jihu, určitě dejte do projektu zapracovat externí žaluzie, které vám velkou část tepla odrazí.

 

Kvalitní izolace a zelené střechy

Zateplení domu je vzhledem k našemu podnebí téměř nutností. Nejen že brání úniku tepla v zimě ale kvalitní izolace chrání v létě před ohříváním vnitřního prostoru. Existuje různé materiály na zateplení (například polystyren nebo vata) v různých tloušťkách. Proto se vždy dobře informujte, s jakým zateplením se počítá, abyste je případně mohli ještě ve fázi projektu vyměnit za lepší.

Stejným problémem je izolace šikmých i rovných střech a už zmiňovaná izolace teras v horních patrech. Řešením pro střechy může být zelený porost, který je prospěšný nejen pro obyvatele domu ale i pro okolí. Pokud to ale není možné, existují i kvalitní izolace střech, nebo reflexní barvy, které světlo odrážejí.

 

Moderní technologie

Už v projektu je třeba počítat s tím, jak budete dům vytápět, kde budete ohřívat vodu, jak bude v létě chladit vnitřní prostor. Dopodrobna se informujte u projektanta s čím vším se v domě počítá a případně se zajímejte o použití nových technologií. Topení, ohřev ale i chlazení může být zajištěno obnovitelnými energiemi – solární panely, tepelné čerpadla na geotermální energii, tepelné čerpadla vzduch/voda a další vychytávky. Myslete také na zadržování dešťové vody, která vám bude sloužit na zalévání zahrady.