Jak zařídit praktické i designové bydlení

Moderní a funkční bydlení je snem každého z nás. Už při stavbě domu nebo při rekonstrukci si rozvrhněte místnosti, plánujte zařizování interiéru a chytré využití veškerého prostoru. Je potřeba myslet i na detaily, které vás nenapadly. Inspirujte se tipy, na co vše se soustředit.

 

Plán bydlení

Už při samotném projektu vás čeká plánování jednotlivých místností, jejich vybavení a například i umístění oken. Málokoho napadne, že místnost musí rozvrhnout nejen s ohledem na velikost a nábytek, ale také s ohledem na radiátory, zmíněná okna a také dveře. Je dobré myslet už při projektu na to, jak chcete mít dům a jednotlivé místnosti situovány.

 

Detaily v bydlení

Okna navrhněte tak, abyste měli obývací pokoj situován na jižní stranu, ta je totiž nejteplejší a nejvíc prosvětlená. Pokud máte v plánu pořídit si do této obytné místnosti francouzské okno, tak myslete i na rolety nebo žaluzie. Ty oceníte, i pokud by vám mělo slunce svítit do monitoru při práci nebo se odrážet v televizní obrazovce. Počítejte s tím, že ideálním zastíněním jsou rolety, které tvoří i designový prvek.

 

Jak vybrat rolety

Vybírejte podle velikosti a tvarů oken. Existují i rolety pro netypické tvary oken, ale u klasického okna nebudete mít takový problém vybrat. Výhodou rolet je také to, že slouží k udržení tepla v domě. Vybrat si můžete také z barevných rolet, které se hodí k celkovému vzhledu vašeho domu, případně k jednotlivým barvám v místnostech.

Existují také rolety, které vás chrání nejen proti slunečním paprskům, ale slouží také jako bezpečnostní prvek. Tato zvýšená ochrana majetku se rozhodně vyplatí, hlavně pokud nemáte dostatečně vysoký plot, případně zajištění domu alarmem nebo jiným zabezpečovacím systémem.

Rolety slouží navíc jako tepelná izolace, a pokud například v obývacím pokoji v zimě přitápíte krbem, oceníte, když vám nebude teplo unikat okny. V současné době jsou oblíbené i screenové rolety, které se používají hlavně pro boční zastínění pergol nebo do oken. Tento druh rolet se využívá také jako ochrana proti slunci a proti větru.

 

Další využití rolet

Kromě oken s roletami, myslete při plánování bydlení na stavbu terasy a jejich zastřešení i zastínění pomocí markýz. Výhodou markýz je také to, že na stavbu nejsou potřebné žádné nosné sloupy. Markýza chrání terasu proti slunci a navíc slouží i proti dešti.