Jaký plot vybrat aby vydržel 50 let?

landscape-398500_640

Ploty plní hned několik užitečných funkcí. Na jedné straně poskytují jasnou představu o tom, jak velký pozemek vlastníte a na straně druhé zamezuje vstup veřejnosti nebo průchodu zvířectva. Jaký plot však vybrat, aby vám vydržel i 50 let a neporoučel se k zemi po několika sezónách. Nyní si představíme nejpoužívanější materiály pro výstavbu plotu. Ještě před tím je nutné si uvědomit, že výběrem materiálu nic nekončí. Ani sebelepší materiál není bezúdržbový, vždy musíme myslet na servis plotů a bran, aby nám sloužily co možná nejdéle.

Živý plot

Jde o nejpřirozenější řešení výstavby či vypěstování plotu oddělující váš pozemek o dalšího prostranství. Můžete se zde nadchnout pro širokou skupinu dřevin od listnatých až po jehličnaté. V tomto segmentu se nabízí i rostliny popínavé a kvetoucí.

Dřevěný plot

Pokud bychom hledali nejoblíbenější materiál pro výstavbu plotu, dřevo by vyhrálo na celé čáře. Tento favorizující materiál nabízí bezpočet povrchových úprav i designové tvarování. K výrobě plotu se nejčastěji používá smrkové, borovicové nebo vysoce kvalitní modřínové dřevo.

Kovaný plot

V případě, že hledáte trochu více než jen přírodní vzhled, můžete využít nadčasovosti kovaného plotu a jeho vznešenosti pro ohraničení libovolného pozemku. Jeho variabilita a povrchová úprava z něho dělá dokonalého společníka jak pro starší typ domů, tak i pro zcela moderní.

 fence-450670_640

Plastový plot

Plastové ploty představují nejlevnější variantu oplocení na trhu. Navíc se jedná o takřka bezúdržbový materiál. Pokud se rozhodnete o dražší možnost v podobě plastu vyrobeného z PVC, můžete si zakoupit celkem věrohodnou imitaci dřeva. Levnější varianta z recyklátu je opravdu to nejprostější, co se dá pořídit. Plastový plot je náchylný k deformacím a drolení se. Rovněž se na něm po čase mohou vytvářet viditelné skvrny.