Kdo je připraven, není překvapen. Co dělat při dopravní nehodě?

I nacouvání do zaparkovaného auta nebo drobný ťukanec je dopravní nehoda, kterou musíte na místě řešit. Pokud z místa zmizíte a poškozený skutečnost oznámí, bude se řešit porušení zákona ve smyslu neohlášení dopravní nehody nebo ujetí z místa čina. To vás v důsledku může stát hodně bodů, správní řízení a pokutu k tomu. Víte, jak postupovat při dopravní nehodě?

Předpokládejme, že šlo na první pohled jen „o plechy“ a všichni jsou v pořádku. Nejprve v běžném provozu zapněte výstražná světla, abyste zabránili dalším nehodám a upozornili ostatní. Před vystoupením z automobilu si pro jistotu oblečte reflexní vestu (na dálnici je to povinnost, ve městech spíše doporučení) a umístěte výstražný trojúhelník. Účastníci dopravní nehody jsou povinni zjistit, zda je někdo zraněný, a v případě potřeby poskytnout první pomoc. Záchranná služba vám telefonicky poskytne všechny potřebné instrukce.

 

Kdy musíte na místo volat policii?

Policii musíte nehodu hlásit, pokud dojde ke zranění či úmrtí osob, hmotné škodě převyšující na některém ze zúčastněných vozidel částku sto tisíc nebo hmotné škodě nižší než sto tisíc v případě, že se s dalšími účastníky nehody nedohodnete na zavinění a nebude možné shodně vyplnit formulář o dopravní nehodě. Policii je také nutné volat, dojde-li ke hmotné škodě na majetku třetí osoby (např. svodidla, veřejné osvětlení, cizí zaparkované auto). Do příjezdu policie s automobily nemanipulujte, pokud je to jen trochu možné. Pokud je potřeba silnici uvolnit pro průjezd vozidel záchranářů a automobily jsou pojízdné, dohodněte se předem s policií. Na silnici vyznačte polohu vozidel křídou či sprejem, zdokumentujte situaci a až poté můžete vozidla přemístit.

 

Vyplňte záznam o nehodě

Celou dopravní nehodu zdokumentujte, popište a vyplňte do dokumentu Evropský záznam o nehodě. Záznam o dopravní nehodě každoročně většina pojišťoven posílá svým klientům spolu s novou zelenou kartou. Tento dokument není součástí povinné výbavy, ale měli byste se postarat o to, abyste v autě vždy alespoň jeden výtisk měli. Formulář také volně stáhnete z webu ministerstva dopravy.

 

Jak oznámit pojistnou událost?

Pojistnou událost můžete oznámit pojišťovně i telefonicky. Telefonicky se na pojišťovnu můžete obrátit samozřejmě rovnou z místa autonehody, aby vám pomohla, jak postupovat. Vyplněný záznam o dopravní nehodě můžete na pojišťovnu doručit elektronicky nebo osobně na pobočku. Před tím, než si povinné ručení pořídíte, porovnejte nabídky trhu a ujistěte se, že máte to nejvýhodnější. Pokud už povinné ručení máte, podívejte se, že neplatíte víc, než musíte. Využít můžete jeden z nezávislých internetových srovnávačů, jako je například Porovnej24.cz.