Pomalá móda – oblečení jako dlouhodobá investice

Říká se, že šaty dělají člověka. Právě ony totiž určují nejen to, jak se budeme cítit, ale i to, jak na ostatní budeme působit. Jsou zkrátka takovou naší osobní vizitkou. Proto se snažíme oblékat co nejlépe a podle nejnovějších módních trendů, abychom udělali ten nejlepší první dojem. Občas to ale trochu přeháníme.

 

Kvantita na prvním místě

Ruku na srdce. Kdo z nás si někdy pod vlivem emocí a nákupní horečky nepořídil nějaký ten kousek, který si na sebe vzal jen párkrát a pak ho jednoduše vyhodil, vyměnil za lepší, novější, neokoukanější, víc trendy? Zřejmě každý. A není divu, v obchodech totiž týden co týden přibývá neustále nové zboží, které nás upozorňuje na to, že věci, kterými jsme obohatili svůj šatník teprve nedávno, už jsou nyní zastaralé a neaktuální. Nenápadně nás tak vybízí k tomu, abychom kupovali pořád nové a nové kousky stále dokola.

 

Rychlá móda – cesta do pekla?

Tento způsob chování, pro který se často používá pojem tzv. rychlá móda, staví na trendovém oblečení a nízkých nákladech – a to bohužel bez ohledu na to, jaké ekologické a hlavně sociální dopady to má. Touto rychlou spotřebou totiž přitěžujeme naší planetě, která nemá dostatek času na potřebnou regeneraci. Vysáváme její zdroje takovým tempem, že nám už brzy nebude moci nabídnout vůbec nic.

 

Nový módní trend

Naštěstí se ale začínají objevovat lidé, kteří si rizika uvědomují a vůči všudypřítomným hrozbám nejsou lhostejní. Vydávají se proto cestou opačnou a nastolují trend tzv. pomalé módy. Ta klade důraz na řemeslné zpracování, kvalitu, respektování lidských práv, neopomíjí ani dopad na ekosystémy. Učí nás vnímat oblečení jako dlouhodobou investici. Nejen, že tak ulevíme životnímu prostředí, ale ve finále i naší peněžence. Eko oblečení totiž nepodléhá aktuálním trendům a při správné péči vám tak i „obyčejné“ tričko s dlouhým rukávem vydrží roky.

 

Oblečení z přírody

Sortiment „přírodního oblečení“ se neustále rozšiřuje, takže je rozhodně z čeho vybírat. Není problém sehnat prakticky cokoliv – od ponožek a spodního prádla přes pyžama a mikiny až po bundy a kabáty. V bohaté nabídce si to své najde každý – ať už jste zapálený sportovec, milovník hudby, filmový fanoušek či srandista, který chce svou garderobu zpestřit nějakým vtipným tričkem. Úsměv na tváři vám vykouzlí nejen legrační nápis nebo design, ale i dobrý pocit, že jste udělali něco jak pro sebe, tak i pro naši planetu.