Prach může být nebezpečný, víme proč

Kdyby to šlo, nevšímali bychom si ho, ale prach je zkrátka všude. Doma nám vadí především z estetického hlediska, ale v průmyslových provozech představuje také riziko.

 

Aby se prach neusazoval

S prachem se potýká snad každá domácnost i firma. Musíme ho stále likvidovat, jinak se usadí a celý prostor pak vypadá velmi neuklizeně a špinavě. To, že nám prach připomíná nepořádek, je ale problém spíše v domácím prostředí, kde to chceme mít hezké. Ve výrobních halách a provozech se musí prach uklízet především kvůli bezpečnému prostředí. Některé typy prachu, pokud se usadí do vrstvy, vytváří prostředí spojené s rizikem výbuchu. Stačí k tomu už vrstva prachu vysoká jen jeden milimetr. Kvalitní odsávání a filtrace vzduchu je tak ve výrobních závodech naprosto nezbytná, aby bylo podobné riziko minimalizováno. O výbušnosti prachu se obecně moc nemluví, většinou si explozi spojujeme s plynem nebo kapalinou a za nebezpečný prach považujeme pouze ten střelný z filmů. Přesto i běžný prach, který vzniká při výrobě, zpracování a expedici surovin, může být nebezpečný. Centrální filtrace proto musí být ve všech provozech, ve kterých prach vzniká.

 

Nejen plyn nebo kapalina

Nejčastěji se ve spojení s výbuchem prachu mluví o tom uhelném, který se vyskytuje v elektrárnách a teplárnách. I v médiích jsme mohli zaznamenat, jakou taková exploze dokáže mít sílu. Riziko výbuchu však představuje i mnoho dalších druhů prachu. Jemný prach vzniká v dřevozpracujících závodech a na pilách i v papírenském a knihařském průmyslu. Na výbušnost prachu má vliv i stupeň rozmělnění látky, a to i u takových surovin, které jsou v původním stavu nehořlavé, jako je hliník nebo železo. Výbušné jsou veškeré organické prachy, v potravinářském průmyslu se tak za explozní prach považuje naprosto každý. Mouky, škroby, senný a obilní prach, cukry, kakao a mnoho dalších surovin jsou velmi náchylné k vytváření elektrostatického náboje. Odsávání explozního prachu je tak důležité pro zajištění bezpečného a čistého pracovního prostředí, bez ohledu na zaměření odvětví průmyslu.

Účinná vzduchotechnika je dobrým pomocníkem při odstraňování prachu i dalších nečistot a pomáhá udržovat prostor čistý.