Spánkové poruchy: 7 nejčastějších narušitelů spánku

Budíte se často celí rozlámaní, unavení a nevyspalí? Vyměnili už jste podle všemožných rad postupně postel, matraci i polštář a stále se to nezlepšilo? V tom případě za tím možná bude nějaká spánková porucha, o níž ani netušíte, že jí trpíte. Pravděpodobnost je poměrně vysoká, podle studií totiž trápí nemoci spánku až 25 % z nás. Jaké poruchy spánku se v ložnicích objevují nejčastěji? Jak nám mohou znepříjemnit život? Představujeme vám 7 nejznámějších narušitelů kvalitního spánku.

 

1. Insomnie

Insomnie neboli nespavost už zastihla v ložnici skoro každého. Přítomnosti této poruchy spánku si nelze nevšimnout. S její akutní „verzí“ se potýkáme před každým životně důležitým okamžikem, který nás zaplavuje nervozitou, jako svatbou, pracovním pohovorem nebo zkouškou dospělosti. Problém ale nastává v okamžiku, kdy se nespavost stane chronickou. Ta představuje každodenní boj s usínáním a časté noční buzení, neustálý pocit ospalosti a únavy a v neposlední řadě na sebe nabaluje i psychické problémy.

 

2. Spánková apnoe

Tvrdí vám partner, že v noci neuvěřitelně chrápete a nedá se vedle vás spát? Poslouchá to prý až 40 % z nás, výrazně častěji jste-li muž. „Obyčejné“ chrápání ruší spíše okolí, syndrom spánkové apnoe, který je s chrápáním zaměňován, ale ruší a ohrožuje vás. Během spánku způsobuje opakované přerušení pravidelného dýchání, které trvá několik vteřin. Velmi se namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a riziko infarktu. A to vůbec nezmiňujeme přerušování zdravého a potřebného spánkového cyklu.

 

3. Syndrom neklidných nohou

Třetí nejčastěji se vyskytující spánkovou poruchou je syndrom neklidných nohou. Projevuje se neovladatelnou potřebou hýbat nohama. Jakmile se uvolníte a chcete usnout, objeví se nepříjemné, často až bolestivé pocity v nohách, které vás nutí k neustálému pohybu. Pokračuje to i v průběhu noci. SNN spánku ubírá na délce i kvalitě a dlouhodobě může vést až k nespavosti. Náchylnější jsou k němu ženy.

 

4. Hypersomnie

Další ze spánkových poruch, kterou jen tak nepřehlédnete, je hypersomnie. Na rozdíl od nespavosti se projevuje nadměrnou denní spavostí. Nemocný člověk prospí denně více než 12 hodin a často nekontrolovaně upadne do spánku i během dne, za jakékoliv situace, třeba při řízení auta. Je tedy zřejmé, že snižuje kvalitu života a představuje velké riziko pro nemocného i jeho okolí. Mezi poruchy nadměrné denní spavosti řadíme i narkolepsii, neurologickou poruchu, při které mozek není schopný regulovat cyklus spánku a bdění a člověk se záchvatu spánku jednoduše nedokáže ubránit.

 

5. Somnabulismus

Somnabulismus lidově známý jako náměsíčnost se objevuje ve fázi hlubokého spánku. Spáč nevědomky vstane z postele a vydá se na procházku po bytě nebo rovnou i na ulici. Často zvládne i složitější činnosti jako například přípravu svačiny. Nic z toho si neuvědomuje a po probuzení nepamatuje. Jestli se s náměsíčníkem potkáte, určitě ho nebuďte a odveďte ho zase zpátky do postele.

 

6. Bruxismus

U syndromu neklidných nohou nevědomky hýbete nohama, u bruxismu nevědomky hýbete čelistí a skřípete a cvakáte zuby. A je to jedna z těch nemocí, na kterou vás spíše upozorní partner než, že byste si ji sami uvědomili. Ve spánku vás totiž neomezí, jen se ráno probouzíte s bolestí zubů, čelisti nebo i hlavy. Jestli skřípete přes den, stačí si to uvědomit a pocit potlačit, pokud skřípete v noci, budete potřebovat pomoct lékaře, který vám předepíše speciální dlahu nebo léky na uvolnění svalů.

 

7. Noční můry

Chtělo by se říct, že zlý sen přece není poruchou spánku. Ve svém důsledku ale vlastně je. Intenzivní sen s děsivým obsahem vyvolává v člověku velmi silnou emoci, jako je strach, úzkost nebo pocit ohrožení. V jisté fázi už to naše podvědomí neunese a probudí nás. Celí zpocení a rozklepaní strachy se potom převalujeme v posteli a bojíme se usnout, aby se noční můra nevrátila. Míváte-li noční můry často, zaděláváte si na další zdravotní komplikace a měli byste je zkusit „léčit“.