V Česku zoufale chybí řidiči kamionů. EU možná povolí konvoje s autopilotem

Deset tisíc. Zhruba tolik profesionálních řidičů momentálně chybí českým dopravcům. Řidiči kamionů si přitom v případě mezinárodní dopravy přijdou na slušné peníze – ovšem nikoliv na tak velké jako v sousedním Německu, kam ostatně spousta schopných šoférů v minulých letech přesedlala. Situaci by mohlo vyřešit povolení tzv. konvojůdvou až tří kamionů řízených jediným řidičem. Ty však zatím nejsou v EU povoleny.

Pokud evropští zákonodárci provoz konvojů povolí, dopravcům by se výrazně ulevilo. Na EU tlačí Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA), která chce povolení vyřešit do roku 2023.

Vozidla s autopilotem by mohla vyřešit nelehkou situaci mnoha firem, kterým nyní nezbývá, než vozový park přizpůsobit počtu řidičů. Spolumajitel pražské společnosti O.K. Trans Praha v rozhovoru pro HN uvedl, že firma musela prodat kolem padesáti nákladních vozidel. Zkrátka je neměl kdo řídit.

 

Kdo poloautomatické konvoje řídí?

Potíž je v tom, že technologie autopilota ještě není zcela doladěna. Komunikace mezi vozy probíhá prostřednictvím kombinace wi-fi sítě, GPS navigace, kamer a senzorů. V prvním vozidle sedí řidič z masa a kostí, který určuje rychlost a směr jízdy. Kamiony za ním udržují bezpečnou vzdálenost, automaticky mění směr, zrychlují i brzdí. K nesporným výhodám tohoto řešení patří snížení spotřeby a emisí vozidel.

Testování autopilotů již nějaký ten pátek probíhá, ale zda budou konvoje za pár let nedílnou součástí vozového parku evropských dopravců, je ve hvězdách.

 

Kolik si kamioňák vydělá a co je k výkonu profese zapotřebí?

Třicet tisíc čistého, ale i mnohem vyšší částky za řízení kamionu nejsou vůbec nereálné. Pražská autoškola KING však připomíná, že zájemci na post šoféra musí projít psychologickým vyšetřením a zároveň musí absolvovat školení řidičů – v případě převozu nebezpečných látek pak certifikát ADR (Oprávnění pro převoz nebezpečných věcí). Samozřejmostí je také řidičské oprávnění pro příslušnou skupinu.

Svou kariéru můžete nastartovat kdykoliv. Pražská autoškola pořádá rekvalifikační kurzy ve spolupráci s Úřadem práce ČR. Více se dozvíte na www.autoskolaking.cz.