Vyspěte se jako v bavlnce

Dnešní uspěchaná doba moc nepřeje relaxaci a tak při celodenních povinnostech zapomínáme, že musíme nechat své tělo i odpočinout a dobře se vyspat. A i když se to zdá snadné, mnoho z nás si o spaní jako v bavlnce může nechat jen zdát.

Za nekvalitní spánek i to, že se budíme nevyspalí, unavení a bolaví, může mnoho faktorů. Stres, problémy s usínáním, vysoká teplota v ložnici a mnoho dalších věcí se může na kvalitě spánku podepsat. Přitom všechny poučky a rady už většinou známe nazpaměť. Chladnější teplota v ložnici, ideálně 16 – 18 stupňů, uklidňující rituály před usnutím, pravidelná doba uložení do postele, deka a polštář odpovídající ročnímu období. Večer nepít kofeinové nápoje a naopak využít tlumící účinky bylinek jako je meduňka nebo chmel. Přes to všechno se nám nedaří se dobře vyspat, často je totiž na vině špatná matrace. Proleželá, stará nebo nedostačující matrace nám dokáže pokusy o spánek pěkně zkazit a nedostatek odpočinku se pak projevuje druhý den v práci i při plnění běžných povinností. Pro jednoho by měla mít matrace šířku alespoň 80 cm, pro dva je pak ideální matrace 180×200 cm, která nabídne dostatek prostoru oběma spáčům. Úzká nebo krátká matrace či dokonce jen sedáky gauče rozhodně nezajistí kvalitní, organismus tak zůstává v pohotovosti a místo pocitu odpočinku se ráno budíme rozlámaní a bolaví.

Když víme, že potřebujeme opravdu hodně prostoru, abychom se příjemně natáhli a usínali v poloze, která nám vyhovuje, je lepší si matraci pořídit větší. S ohledem na dispozice pokoje a možnosti volného prostoru je skvělou volbou matrace 200×200 cm, kde je už opravdu velkorysý prostor pro spánek. Rozdíl mezi spaním na staré matraci nebo gauči a kvalitní matraci poznáte hned po první noci. Moderní materiály i stavba matrace se pak postarají o dokonalou oporu páteře i celého těla během spánku, pomohou tak ulevit unaveným svalům i zajistit komfortní teplotu a odvod vlhkosti i maximální vzdušnost po celou noc.

Šetřit na vlastním spánku se nevyplatí, protože abychom mohli dobře fungovat po celý den, musíme být odpočatí. Kvalitní a pohodlná matrace dokáže s naším spánkem udělat zázraky a my se budeme budit s úsměvem a nabití energií.