Vzít si bankovní nebo nebankovní půjčku?

Když jsme v situaci, že přemýšlíme nad půjčením si peněz, začneme také řešit, jak a kde. Nejčastěji se tak obrátíme na svou banku nebo některou ze společností, které se poskytováním úvěrů zabývají. Obě varianty mají své plusy a mínusy.

Bankovní půjčka mívá zpravidla nižší úrok, ale dá vám mnohem více práce o ni zažádat a doložit vše potřebné. Výpisy, potvrzení, smlouvy, daňová přiznání a další informace, které banka potřebuje k tomu, aby vám úvěr schválila. Na druhou stranu, výše úvěru je v případě doložení všeho podstatného téměř libovolně vysoká, tedy pokud se banka rozhodne, že budete na základě doložených příjmů bez problémů splácet. Platí to pro úvěry i hypotéky a kromě příjmů se samozřejmě banka nahlíží i na vaši úvěrovou minulost, zápis v registrech a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují to, zda úvěr dostanete a v jaké bude výši.

Nebankovní sektor oproti tomu nabízí možnost snadného získání úvěru, často i z pohodlí domova. Na pár kliknutí vyplníte žádost o půjčku a nemusíte nikam chodit, nic složitě dokládat a shánět hory dokumentů a výpisů. Nevýhodou bývají vysoké úroky a tedy i mnohem vyšší finální částka, kterou během splácení zaplatíte. Nebankovní půjčky jsou však dobrým řešením, pokud z různých důvodů banka zamítne vaši žádost nebo si chcete půjčit více, než vám nabízí. U tohoto typu půjček je však často omezená částka, kterou si můžete vypůjčit. Vyřízení je však rychlé a snadné.

Kromě půjček je možné řešit i nebankovní hypotéku, díky které si můžete pořídit vlastní bydlení. Díky novým zákonům u hypotéky musíte doložit příjem, nebankovní společnosti však posuzují jeho výši v závislosti na výši požadované částky hypotéky jinak, než banka a tak se často stane, že zatímco banka vám hypotéku neschválí, úvěrová společnost ano. Je však potřeba mít na paměti, že poplatky nemusí být úplně nízké a také poplatek za schválení hypotéky. U úvěrů od nebankovních společností si dopřejte čas a společnost si prověřte, abyste nenaletěli podvodníkům. Dobrá a spolehlivá úvěrová společnost má svou historii, spokojené klienty, dobré reference a je přímým poskytovatelem úvěrů, nikoli jen prostředníkem.