10 rad, jak skladovat pneumatiky

Možná si říkáte, že skladování pneumatik není žádná věda, ale pneumatiky nejsou levnou záležitostí a určitě oceníte, když jim správným uskladněním prodloužíte životnost a budete je moci používat třeba několik let.

 

 

 

 

1) V první řadě se pneumatiky dělí na ty s ráfkem a pneumatiky bez ráfků. Tyto rozdílné pneumatiky se také rozdílně skladují. Pneumatiky s ráfkem se za něj dají snadno pověsit nebo také naskládat do sloupce.

2) Pokud jste zvyklí skladovat nové pneumatiky naležato ve sloupci, tak vždy skladujte maximálně čtyři kusy, aby nedocházelo k deformaci. Je dobré jednou za měsíc tyto pneumatiky přeskládat, aby nebyla váha stále jen na jedné spodní pneumatice.

3) Pneumatiky bez ráfků by se neměli skladovat ve sloupcích a není vhodné je ani zavěšovat. Nejvhodnější způsob uskladnění je postavit je vedle sebe, nikoliv ale na hranu. Vždy se musíte zamyslet, aby byly pneumatiky uskladněny tak, že nebude docházet k jejich deformaci.

4) Ideálním místem pro uskladnění je suché, tmavé a chladné místo. Neměla by se zde měnit teplota a nepřesáhnout 25° C, ale také neklesnout pod nulu. Také použité pneumatiky byste měli chránit před průvanem a hlavně před přímým slunečním zářením.

5) Samozřejmostí je čistý skladovací prostor, aby se pneumatiky nedostaly do kontaktu s chemikáliemi, rozpouštědly a jinými mazadly nebo pohonnými hmotami. Tyto látky by mohly zapříčinit ztrátu elasticity pneumatik.

6) Pokud pneumatiky skladujete v garáži nebo dílně, tak byste si měli dát pozor také na elektrické přístroje, elektromotory a jiné elektrické spotřebiče, u kterých mohou vznikat elektrické výboje a jiskry.

7) Při uskladnění pneumatik je dobré poznačit si na ně, třeba na malý kousek papíru, kde byla která pneumatika použita, zda na přední části auta nebo na zadní, po čase je vhodné tyto pneumatiky vyměnit a vyrovnat tak jejich opotřebení.

8) Nejvhodnějším místem pro uskladnění je tak čistá a tmavá místnost ve sklepě nebo garáž. Dejte si však pozor na plechové garáže, kde může v létě nepříjemně stoupnout teplota. Zapomeňte na půdu, kde se práší a skladování pneumatik venku, například jen pod plachtou také není příliš vhodné.

9) Jestliže bydlíte v malém bytě a nemáte ani sklepní prostory ani garáž, tak můžete využít služeb pneuservisů, které nabízí uskladnění pneumatik s ideálními podmínkami a na speciálních stojanech, které slouží pro vhodné skladování pneumatik.

10) V ideálním případě byste měli mít dvě kompletní sady disků a pneumatik. Jedny pro zimní, druhé pro letní sezónu. O tyto dvě sady se pak náležitě starejte a uvidíte, že významně prodloužíte jejich životnost.