4 zajímavosti, které jste netušili o sypaném čaji!

To, že je sypaný čaj o mnoho kvalitnější, chutnější a voňavější, než sáčkový čaj, asi už víte. Určitě také víte, že vás sypaný čaj dokáže skvěle nakopnout do nového dne, ale i zklidnit po práci a shonu. Co vás ale možná překvapí, jsou naše dnešní 4 zajímavosti o sypaném čaji, které vám zase rozšíří obzory.

 

Přísady do čaje

Že máte rádi klasický čaj bez přísad nebo jen s medem? Pak si příště zkuste sypané čaje ozvláštnit přísadami, které do něj dávají jeho obdivovatelé v zahraničí. Kvalitní čaj totiž ještě doplňují solí, mlékem, smetanou, bílým pepřem, praženým ječmenem nebo dokonce jačím máslem, které si do čaje přidávají v Tibetu a Mongolsku.

 

Tradiční příprava čaje Matcha

Pokud jste ve světě čaje již trochu zběhlí, určitě jste někdy ochutnali čaj Matcha, který patří mezi klasiky zelených japonských čajů. Věděli jste, že tradiční příprava tohoto čaje v Japonsku může trvat i 4 hodiny? K přípravě potřebujete i mnoho speciálního čajového náčiní, které podporuje tu správnou chuť čaje Matcha. Za zmínku stojí minimálně tradiční metlička pro přípravu Matcha čaje s názvem chasen.

 

Sklizeň čaje

I když je sklízení čaje náročná práce, po celém světě až na Afriku tuto práci provádí ženy. Při sklizni čaje je velmi nutné mít cit v rukou, jelikož se čajové lístky nesmí narušit pro zachování jeho kvality. Mnoho plantáží již samozřejmě využívá i techniku ke sklizni čaje. Pokud však vyznávají tradiční ruční sběr čaje, můžete se, tedy s výjimkou Afriky, spolehnout na to, že váš sypaný čaj sbírala žena s tou největší pečlivostí.

 

Testování čaje

Ještě před tím, než se čaj dostane na pulty obchodů, musí jej profesionální ochutnavači čaje ochutnat. Ptáte se, kolik takových šálků musí jeden ochutnavač ochutnat? Je to až 1000 šálků čaje za jeden jediný den! Nemusíte se ale bát, ochutnavači čaje čaj pouze ochutnají v ústech, vyhodnotí jeho chuťové vlastnosti a pak jej opět vyplivnou. Přesně takto pro vás vybírají ten nejlepší zelený čaj, černý čaj a veškeré další druh i směsi kvalitních sypaných čajů.

Překvapila vás některá z čajových zajímavostí nebo jste vše věděli?