4 zásady bezpečné jízdy, které by měl dodržovat každý řidič

Jak se jezdilo na českých silnicích v roce 2019? Podle statistik se bouralo více než v roce předchozím a narostla i celková výše škod. Konkrétně bylo evidováno 107 572 nehod, což je meziročně o 2 808 více. Počet mrtvých naopak klesl o 18 na 547, ale tato pozitivní správa reflektuje pouze vyšší bezpečnostní úroveň moderních automobilů – nikoliv větší bezpečnost na cestách. Pro tu je nutné přizpůsobit své chování za volantem. Zafixujte si proto následující zásady defenzivní jízdy. Mohou zachránit život vám i vašim nejbližším.

 

Věnujte se řízení, ne telefonu

Oku pozorného řidiče neuniklo, kolik řidičů plně nevnímá dění na vozovce, protože se věnují mobilnímu telefonu. Policisté ročně za tento přestupek udělí desítky tisíc pokut a v budoucnu by mohli odebírat až 4 body. V rámci bezpečnosti nechte telefon telefonem a soustřeďte se na jízdu. Ostražitost je základní vlastností svědomitého řidiče!

 

Za volant jen, když fungujete na sto procent

Únava, stres, ale také tlumící účinky léků – tyto a mnohé další faktory mohou způsobit, že při jízdě přehlédnete důležité dopravní značení svislé nebo třeba chodce na přechodu. Pokud máte pocit, že se z nějakého důvodu nedokážete soustředit na řízení, neusedejte za volant. O alkoholu a drogách se snad ani nemusíme zmiňovat, ty za volant opravdu nepatří.

 

Dbejte na dodržování dopravních předpisů

Dodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly, nepřekračování rychlostního limitu, jízda se zapnutými pásy a mnohé další předpisy berte vážně. Harmonogram cesty si naplánujte dopředu a nechte si časovou rezervu pro případ, že uvíznete v koloně. Ignorovat fakt, že jste právě minuli dopravní značení Praha a nepřizpůsobili rychlost vozu, se samozřejmě nevyplácí ani finančně. Pokuta a trestné body za rychlou jízdu vám úsměv na rtech nevykouzlí.

 

Buďte ohleduplní k ostatním účastníkům silničního provozu

Na silnicích narazíte na spoustu řidičů, jejichž řidičské umění je na mnohem nižší úrovni než vaše. Mějte s nimi trpělivost, třeba jen nemají dostatek zkušeností. Nikdo učený z nebe nespadl a agresivním předjížděním, troubením a gestikulací ostatní maximálně znervózníte.