6 zajímavostí o zrnkové kávě

 Že vás dokáže kvalitní káva skvěle nakopnout energií, o tom se možná přesvědčujete na vlastní kůži sami doma nebo v práci. Jaké jsou ale další zajímavosti ze světa kávy? Některé vás skutečně překvapí!

  1. Pokud chcete pít opravdu kvalitní kávu, podávejte ji v porcelánových šálcích, které nahřejte. Nahřívací plochu mají téměř všechny domácí i profesionální kávovary. Pokud byste kávu podávali ve studených šálcích, její teplota se ihned ochladí o 10 stupňů, chuťový zážitek z kávy se tak sníží.
  2. Káva vám může pomoci nejen při únavě, ale také při problémech s pokožkou. Čerstvou kávovou sedlinu, tzv. logr, můžete využít jako abrazivní přípravek, který vaší pokožku zbaví odumřelých buněk. Stačí ji v misce smíchat s olivovým olejem a přírodní peeling je na světě.
  3. Káva na každého nepůsobí stejně. To, jak moc vás povzbudí, ovlivňuje především vaše hmotnost, pohlaví, věk, ale také samozřejmě to, jak kvalitní kávu pijete. Čerstvě namletá zrnková káva je vždy nejlepší volba.
  4. Víte, jak vybrat tu nejlepší zrnkovou kávu? Arabica vám přináší jemnější, méně hořkou a rozmanitější chuť, proto pokud hledáte kvalitní kávu, zvolte 100% Arabicu nebo směs, která obsahuje alespoň 70 % Arabicy. Kávu vybírejte vždy čerstvě praženou, kterou spotřebujte do osmi týdnů od otevření. Zrna by měla být konstantní barvy i tvaru, neměla by obsahovat úlomky a už vůbec ne cizorodé částečky. Pokud chcete vsadit na kvalitu, vybírejte kávu světových značek, jako je káva Lavazza, káva Illy nebo káva Vergnano.
  5. Na světě existuje až 6.000 různých druhů rostlin rodu Coffea. Některé z nich jsou malé keříky, jiné dorůstají do výšky 12 metrů. Dvě třetiny tvoří káva Arabica, jednu třetinu pak káva Robusta.
  6. Nejvíce kávy se vypije v New Yorku. V tomto městě, které nikdy nespí, se vypije 6x více kávy, než ve zbytku světa. V New Yorku je velmi vysoká hustota zalidnění, i proto je zde také kavárna na každém rohu.

Mysleli jste si, že o kávě víte vše? Káva vás vždy dokáže překvapit!