Na co dát pozor při výběru garážových vrat?

Plánujete nové bydlení včetně garážového stání nebo vás čeká rekonstrukce garáže či výměna garážových vrat? Pokud ano, stojí před vámi nelehký úkol. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, právě výběr nesprávných garážových vrat může mnohdy nadělat pěknou paseku. Na trhu nalezneme několik typů vrat, výrobců je také požehnaně a o provedení a designu ani nemluvě. Při výběru je třeba dbát nejen na cenu a vzhled, ale i na funkčnosta bezpečnost. Na co se tedy při výběru garážových vrat zaměřit?

 

Umístění garáže

Při výběru vrat vezměte v potaz především velikost prostoru bezprostředně okolo vrat. Pokud máte menší garáž, kde je využit každý kousek prostoru na maximum, volte rolovací garážová vrata, která se rolují do speciální schránky pod stropem a zabírají tak minimum prostoru. Alternativu pro větší garáže představují dnes nejžádanější sekční garážová vrata, která zajíždí po speciální kolejnici pod strop garáže. Tento typ vrat vynikápředevším svojí minimální hlučností. V nabídce výrobců naleznete i další typy jako posuvná či dvoukřídlá garážová vrata, která si bez pochybytaké najdou své příznivce. Mimo velikost prostoru je důležité také to, kde je garáž umístěna – stojí mimo dům nebo je jeho součástí? Je-li garáž součástí domu, vybírejte vrata s větší tloušťkou panelů, je-li garáž oddělena od obytné části, na izolaci, těsnění i hluk nebudou pravděpodobně kladeny takové nároky.

 

Bezpečnost

Garážová vrata splňují hned několik funkcí, především však chrání vás i vaše čtyřkolové či dvoukolové miláčky před nepřízni počasí i nevítanými návštěvníky. Vrata by tedy měla být dostatečně stabilní a odolná. V neposlední řadě není od věci se zabývat i otázkou bezpečnosti. Obzvláště jsou-li mezi členy domácnosti děti či domácí zvířata. U vybraných vrat zjistěte, co se stane v případě přetržení pružiny. Disponují vrata ochranou protisevření prstů do vratových článků? Zastaví se vrata vždy, když jim něco vstoupí do cesty? Lze je otevřít manuálně v případě, že vypadne proud? To vše je důležité. Stejně tak i způsob ovládání.Vybírat můžete od manuálního, přes dálkové ovládání až po možnost otevření za pomocí mobilního telefonu.

 

I vzhled hraje roli

Vzhled vrat je bez pochyby také velmi důležitý, jelikož by měl s ostatními prvky exteriéru tvořit harmonický a jednotný celek. Vrata můžete vybírat v hned několika designových provedeních. K dostání jsou dekory imitující klasické dřevo i extravagantní aplikace. Pokud jste poněkud odvážnější povahy, zvolit můžete digitální tisk, kterýmje možné vytvořit nejrůznější dekory, motivy, loga či vzory. Vyberete-li nevšední dekor, rozhodně tím svůj příbytek příjemně okořeníte a bezpochyby zaujmetenejednoho kolemjdoucího. Fantazii se zde opravdu meze nekladou.Vzhled vašich garážových vrat mohou oživit i další prvky, jako zabudované dveře, které oceníte především, pokud vám garáž neslouží pouze k úschově vašeho vozu, ale i zahradních pomocníků.

Udělejte si tedy obrázek o tom, jaká vrata by se vám líbila. Ke konečnému rozhodnutí i samotné montáži však přizvěte odborníky. Ti odpovína všechny vaše dotazy a pomohou vám vybrata zhotovit vrata přesně dle vašich představ. Tak neváhejte a pusťte se do zařizování!