7 tipů pro ekologické bydlení

Rozhodli jste se bydlet ekologicky a chcete změnit styl svého života? Položte si základní otázky, jak toho dosáhnout a inspirujte se tipy, které vedou k ekologickému bydlení. Uděláte tak dobře nejen kvůli sobě a svým dětem, ale také děláte krok k přírodě a k naší planetě.

 

1) Omezte svou spotřebu

Zamyslete se nad svou spotřebou, ať už se jedná o spotřebu jídla, kosmetiky nebo jakéhokoliv jiného zboží. Kolik jídla nesníte a vyhodíte, neplýtváte kosmetikou a nekupujete si nových věcí až příliš. Možná vám leží ve skříni, na poličkách a vy se tak neustále zahlcujete věcmi, které vlastně vůbec nepotřebujete. Udělejte si ve svém životě pořádek a pořizujte si jen věci, které spotřebujete.

 

2) Recyklujte

Nezapomínejte na recyklaci a třiďte odpad. Recyklovat můžete také oblečení, nebojte se z něj ušít například polštáře, tašky, popřípadě jiné originální věci. Zajímejte se o to, kam se dají odevzdat věci, které máte doma navíc. Nebojte se používat recyklovatelné obaly, tašky a další výrobky.

 

3) Opravte vše v domě

Opravte v domě všechny spotřebiče a místa, kde vám zbytečně uniká voda, teplo a energie. Vyměňte kapající kohoutky, opravte protékající toaletu nebo vodovodní potrubí. Jednorázová investice do opravy domu se vám velmi rychle vrátí uspořenou energií.

 

4) Zařiďte si bydlení přírodně

Při zařizování bydlení si vybírejte přírodní suroviny. Mezi nimi například koberce a závěsy z přírodních vláken nebo dřevěné podlahy, které jsou velmi příjemné na chůzi i bosou nohou. Nebojte se ani kovu, skla a dalších přírodních materiálů.

 

5) Vyzkoušejte chytrou podlahu

Pokud přemýšlíte, jakou podlahu dát do místnosti, kam se dřevěná podlaha příliš nehodí, tak vyzkoušejte přírodní podlahu Purline. Tato podlaha je omyvatelná, vydrží až 30 let, nestudí a neobsahuje žádné toxické ani chemické příměsi. Je vhodná také pro alergiky.

 

6) Choďte víc pěšky

Nejen v bytě nebo v domě můžete být ekologičtí. Stejně tak můžete změnit i své chování. Nejezděte všude autem, zajděte si do obchodu pěšky, jeďte do práce na kole nebo použijte veřejnou dopravu.

 

7) Nakupujte v místě

Při nakupování vyměňte sáčky za papírové nebo látkové pytlíky, které můžete použít víckrát. Nebojte se být jiní. Nakupujte výrobky od místních farmářů a podpořte nejen místní ekonomiku, ale ušetřete energii za dovoz výrobků odjinud.