8 nutností, které musí mít každý řidič

Povinná výbava, kterou musí vozit každý řidič v autě je dána zákonem. Jedná se o nástroje, doplňky a také náhradní díly, které musíte vždy vozit v autě, a když něco z předepsaného chybí, řidiči hrozí pokuta. Kromě tohoto povinného vybavení byste však v autě měli vozit i další nezbytnosti. Inspirujte se položkami, které vám mohou pomoct v nepředvídatelných situacích.

1) Mezi povinnou výbavu patří náhradní kolo a také sada na opravu pneumatik. Defekt pneumatiky může potkat každého, a to klidně i na kratších vzdálenostech. Součástí tohoto vybavení je také zvedák, který vám ulehčí výměnu pneumatiky nebo její opravu.

2) V autě byste měli mít také náhradní pojistky. Od každého druhu pojistek jednu náhradní. Výměna pojistek, kterou by měl zvládnout i sám řidič zabere pár minut. V případě větších oprav, například opravy řídící jednotky je na místě obrátit se na autoservis.

3) Další nezbytností jsou náhradní žárovky. Zákon přímo přikazuje, abyste v autě měli po jednom náhradním výměnném zdroji světla. Je dobré mít v autě také základní nářadí, s kterým žárovku rychle a jednoduše vyměníte.

4) Součástí povinné výbavy by měl být i klíč na kola, který vám pomůže při zmíněné výměně pneumatik. Nezapomeňte také na náhradní autoklíč. Je dobré, pokud má jeden klíč řidič a druhý klíč má schovaný doma nebo jej má u sebe partner. V dnešní době si můžete pořídit také autoklíč s imobilizérem, který slouží i k větší bezpečnosti vašeho vozu.

5) Pro bezpečnost slouží také reflexní vesta. Tu byste měli mít v autě vždycky. Nebojte se pořídit i dva kusy reflexní vesty, jak pro řidiče, tak pro ostatní cestující. V některých státech je dokonce povinnost, aby vestu měli všichni cestující ve  vozidle.

6) Povinností je také výstražný trojúhelník. Ten použijete, pokud má vaše auto poruchu a umístíte jej od stojícího vozu tak, aby si jej všimli ostatní účastníci provozu a mohli se vám tak bezpečně a s předstihem vyhnout.

7) V žádném případě by v autě neměla chybět lékárnička. Ta musí splňovat nejen předepsaný obsah, ale tak má předepsanou dobu expirace. V některých případech kontroluje policie obsah lékárničky i expiraci jednotlivých součástí.

8) Mimo povinnou výbavu byste v autě měli mít například baterku, ideálně čelovku, která vám ušetří spoustu problémů, když budete chtít auto někde na cestách opravit, podívat se na podvozek nebo něco hledat v kufru. Velkým pomocníkem jsou také startovací kabely, které vaše auto uveze a v případě vybití baterie vám ušetří čas i starosti.

Kromě této povinné výbavy a dalších vhodných nástrojů a nářadí můžete mít v autě vždy jednu deku, kterou můžete použít nejen na zahřátí, ale také posezení v přírodě. Přibalte také alespoň menší kanystr vody, která se hodí vždy a na cestách oceníte i jedno balení vlhčených ubrousků.