8 tipů, jak snížit spotřebu paliva

Každému, kdo denně jezdí autem, určitě vrtá hlavou, jak co nejefektivněji a nejrychleji snížit spotřebu paliva. Existuje několik ověřených rad, díky kterým už nebudete muset tak často tankovat a velkou část své výplaty dát za palivo.

 

1) V první řadě si spotřebu vypočítejte. Ať už jezdíte na benzín nebo na naftu, tak se průměrná spotřeba počítá tak, že znáte počet litrů spotřebovaného paliva a počet kilometrů, které jste na toto množství paliva ujeli. Poté vydělíte množství spotřebovaného paliva vzdáleností, kterou jste na toto množství ujeli a výsledek vynásobte stem. Když budete vědět vaši průměrnou spotřebu, tak můžete sledovat, kolik paliva jste schopni ušetřit.

2) Možná si myslíte, že kvalitní pneumatiky a oprava řídící jednotky budou stačit k tomu, abyste ušetřili palivo, ale spotřebu ovlivňuje mnohem víc faktorů. Pokud jezdíte například často s otevřenými okénky nebo máte namontovaný střešní nosič, tak se vyšší odpor vzduchu projeví i na spotřebě. A to hlavně při dlouhých cestách, při vyšší rychlosti.

3) Pokud dlouho stojíte v koloně nebo na semaforu, popřípadě na někoho čekáte, tak vypněte motor. Například spalovací motor dokáže spotřebovat za hodinu chodu na volnoběh až 2 litry paliva. Motor vypínejte také na železničním přejezdu, kde se mnohdy čeká opravdu dlouho. U některých aut postačí jen otočit autoklíčem do první polohy a vypnout motor, ale nechat auto v pohotovosti, připravené k rychlejšímu startu.

4) Spotřebu paliva ovlivňuje také to, co v autě vozíte. Pokud máte auto vyloženě na práci a musíte sebou vozit spoustu nářadí nebo jedete opravdu naložení až po strop, tak věřte, že i toto se na spotřebě projeví. Při pravidelných cestách do práce myslete na to, že sebou nemusíte vozit tolik kilogramů navíc. Ukliďte si v autě a vozte jen to nejnutnější.

5) Vždy dbejte na to, abyste jezdili na kvalitních a neopotřebovaných pneumatikách, které jsou také správně nahuštěné. Podhuštěné pneumatiky nejenže snižují ovladatelnost auta, ale velmi nepříjemně se promítnou i do spotřeby. Tlak v pneumatikách kontrolujte ideálně jednou měsíčně.

6) Nepodceňujte ani styl jízdy. Nemusíte jezdit krokem, ale zapomeňte na styl jízdy „brzda-plyn“. Pokud budete neustále brzdit na poslední chvíli a šlapat stále na plyn, tak se vaše spotřeba výrazně zvýší. Zkuste jezdit plynule, sundávejte nohu z plynu a nechte auto dojet setrvačností.

7) Zajímavým zjištěním je, že hudba výrazně ovlivňuje náladu člověka, ale také náladu řidiče. Klidnější a pohotovější hudba má tak pozitivní vliv na vaši jízdu a je prokázaná i nižší spotřeba. Vyzkoušejte svůj oblíbený metal pro jednou vyměnit za pop nebo klidnější rock a budete překvapeni.

8) Nebojte se do svého auta investovat. Ovšem chytře a s rozmyslem. Tankujte palivo například u větších supermarketů, kde bývá mnohdy levnější. Za ušetřené peníze si pak můžete pořídit užitečný autoalarm nebo pořídit autoklíč s imobilizérem, který vaše auto dokonale zabezpečí.