Autem na dovolenou – co nepodcenit?

Doba prázdnin a dovolených pomalu vrcholí. Pokud se na váš letní odpočinek teprve chystáte, pak máte nejvyšší čas někam vyrazit. Mezi tradičně nejoblíbenější destinace Čechů patří Chorvatsko. Spousta z nich se sem vydává po vlastní ose, tedy autem. Často však podcení přípravu. Na co byste neměli zapomenout, aby se z pohodové jízdy nestal horor?

 

Auto v nejlepší kondici

Ze všeho nejdříve si musíte být jisti, že vaše vozidlo dlouhou cestu zvládne. Důkladná kontrola je proto nezbytná, pokud si na ni sami netroufáte, využijte služeb autoservisu.K nejčastějším prohřeškům, kterých se řidič dopouští, patří opomínaní kontroly tlaku vzduchu v pneumatikách. Přitom podhuštěné pneumatiky nejen, že zvyšují spotřebu, ale hlavně zhoršují ovladatelnost vozu a patří mezi jednu z nejčastějších příčin nehod. Zaměřte se také na osvětlení, kontrolu a doplnění provozních náplní, podívejte se na stav brzdových kotoučů a destiček. Odborníkům svěřte kontrolu a dezinfekci autoklimatizace – bez ní by byla cesta k moři obzvlášť náročná.

 

Důležitost odpočinku

Před cestou si dostatečně odpočiňte. Pořádně se vyspěte, vyžeňte z hlavy stres i nervozitu. Za volant usedněte v co nejlepší kondici a hlavně bez zbytečných nervů. Nesnažte se trhat rekordy tím, že jízdu zvládnete za pár hodin a tzv. na jeden zátah. Zbytečně tak ohrožujete nejen sebe, ale i spolucestující v autě a také ostatní účastníky silničního provozu. Unavený řidič totiž představuje velké nebezpečí – pravděpodobnost, že zaviní fatální nehodu, je až sedmkrát vyšší. Zahnat únavu pomohou pravidelné přestávky, ale i správné jídlo a pití. Žízeň uhaste obyčejnou vodou, skvěle fungují také zeleninové šťávy, které doplní potřebné vitamíny a minerály.

 

Kvalitní příprava je základ

Překontrolovat nezapomeňte povinnou výbavu vozidla a pěkně po ruce mějte vše, co byste mohli během jízdy potřebovat. Hodit se může výstražný trojúhelník, reflexní vesty nebo lékárnička. Pohlídejte si platnost všech potřebných dokladů – občanského i řidičského průkazu, průkazu zdravotní pojišťovny, nezapomeňte na malý techničák ani na zelenou kartu, dálniční známky. Pečlivě naplánujte trasu, a to bez ohledu na to, jestli jedete do cílové destinace poprvé nebo podesáté. Nastudujte, kudy se vydat, jak dlouho vám bude cesta trvat, počítejte pro jistotu s dostatečnou časovou rezervou. Objevit se totiž mohou nenadálé komplikace, nepříjemně překvapit dovedou dlouhé kolony nebo četné uzavírky.Tak ať se všem těmto nástrahám vyhněte!