Bojíte se, že v práci způsobíte škodu? Ochrání vás pojištění odpovědnosti

Zřejmě vás nepřekvapí, že zaměstnavatelé mají právo vymáhat škodu, kterou jim zaměstnanci způsobí při výkonu zaměstnání. Ale co když k ní došlo náhodou, neúmyslně? Omluva vás zachránit nemusí. V lepším případě vám šéf umožní poškozenou věc uvést do původního stavu. V tom horším se vám nedbalost pořádně prodraží. Dle zákona může požadovat náhradu škody do výše 4,5násobku vašeho průměrného měsíčního výdělku. Naštěstí se můžete pojistit. Pojištění odpovědnosti není drahé a umožní vám pracovat bez zbytečného stresu.

 

Škodu může napáchat kdokoliv a kdekoliv

Při plnění pracovních úkolů se může přihodit ledacos. Prostředí, ve kterém zaměstnanec pracuje, přitom nemusí sehrát zásadní roli. K nezanedbatelným škodám dochází i v kanceláři – stačí jeden neopatrný pohyb a firemní notebook s pořizovací cenou 100 tis. Kč dopadá na tvrdou zem. Zaměstnanec s platem ve výši 30 tis. Kč by škodu uhradil v plném rozsahu. Podobných příkladů najdeme nespočet a samozřejmě zabolí i menší ztráty.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu však nekryje pouze škodu způsobenou na majetku. Hodí se také v momentě, kdy neúmyslně poraníte kolegu. Anebo když nedopatřením uděláte chybu při zadávání zakázky a způsobíte podniku velkou finanční ztrátu. Rozsah pojistné ochrany samozřejmě závisí na podmínkách konkrétního produktu.

 

Co když způsobíte malér mimo pracovní dobu?

Tzv. pojištění na blbost nachází uplatnění i v běžném občanském životě. Pojistka kryje újmu způsobenou jiným lidem a využijete ji například tehdy, když vaše dítě v elektru rozbije drahou televizi, vytopíte sousední byt nebo při jízdě na kole srazíte chodce. A budete za ní vděční i ve chvíli, kdy se dozvíte, že se pes utekl, vběhl do vozovky a způsobil autonehodu. Pojištění odpovědnosti za škodu vám zajistí klidné spaní!